2,3,4,5-Tetrahidro-4-(N-o ve p-klorofenil)-1,4-Nafto (6,7,b) oksazepin-3(2H)-On'ların sentezi ve yapılarının spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması
The Synthesis 2,3,4,5-Tetrahydro-4-(No and p-Chlorophenyl)-1,-Naptho(6,7,b) oxasepine-3(2H) ones and the determination of their structures by spectroscopic methods
  1. Tez No: 84541
  2. Yazar: ELİF EMRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu çalışmada: 1. i- ( N - fenil, o ve p - klorofeniliminometil ) - 2 - naftol (164 a, b, c) sentezlenmiş, 2. Sentezlenen Schiff bazları (164a, b, c) NaBH4 ile indirgenmiş, 3. 1- (N - fenil ve o, p - klorofenilaminometil) - 2 - naftol (165a, b, c), kloroasetilklorür ile açillenmiş, 4. Açillenmiş (1-N, 2-0- dikloroasetil) - N - (fenil, ovep - klorofenilaminometil) - 2 - naftol (168a, b, c), bazik ortamda halka kapanması reaksiyonu ile karşılık geldikleri (167a, b, c) naftoksazepinlere dönüştürülmüşlerdir. Sentezlenen Schiff bazlarının (164a, b, c) aminlerin (165a, b, c) ve diaçiltürevlerinin (168a, b, c) yapıları I.R, U.V. 'H-N.M.R ve 13C-N.M.R spektrumları tayin edilmeye çalışılmıştır. Ancak orto - klorofenilsübstitüe amin (165c), diaçil türevi ve halka kapanmış ürünlerin JH-N.M.R ve I3C-N.M.R spektrumlarında safsızlıklar olduğu için yapı aydınlatması doğru olarak yapılamamıştır. ch = N Rı C1I-, MI (164) (165) a) Rı=R2=R3=H b) Rj= R2=H, R3=C1 c) Rı=Cl, R2=R3=H -K ?=0 C=0 CH2CI 1 CH?C1 (168) CH, N R-, C=o^ OH | ^ -R3 CH,C1 (166) (167)
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work: 1. 1- ( N - phenyl and o-, p- chlorophenyliminomethyl) - 2 - naphthols ( 164, a, b, c ) were synthesised, 2. The synthesised Schiff bases (164a, b and c) were reduced with NaBH4, 3. 1- (N - phenyl and o-, p- chlorophenylaminomethyl) - 2 - naphthols were acylated with chloroacetylchloride, 4. The acylated (1-N, 2-0- dichloroacetly)-N-(phenyl and o-ve p- chlorophenylaminomethyl)- 2 - naphthols (168, a, b ve c) were converfeel to the corresponding reephdhoraze pins (167, a, b ve c) by a ring closure reaction in basic medium. The synthesised Schiff bases (164, a, b ve c) amines (165, ab, c) and the diacyl derivatives (168, a, b, c) structures were tired to be determined by IR, UV, XH - N.M.R and C- N.M.R spectra, but, because of the impurities in the amine (165c) and the ring closed product (167c) the determination of the structures can not be dore correctly. Ri Ra CH- NH (164) (165) a) R!=R2=R3=H b) Ri=R2=H,R3=CI c) Ri=Cl, R2=R3=H (167) (166)