Çocukluk çağı travmaları ile kendini susturma, yakın ilişkilerdeki yaşantılar ve romantik aşk mitleri ilişkisi
The relationship between childhood traumas, silencing the self, experiences in close relationships and romantic love myths
- Tez No: 784452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma çocukluk çağı travmaları ile kendini susturma, yakın ilişkilerdeki yaşantılar ve romantik aşk mitleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada katılımcıların çocukluk çağı travmalarının, kendilerini susturmalarının, yakın ilişkilerinde yaşantılarının cinsiyet, eğitim durumu, geliri ve yaşamının çoğunu geçirdiği yer gibi değişkenler ile birlikte ele alınarak, aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 18-45 yaş aralığında, (223) %55,8'i kadın, (177) %44,3'ü erkek olmak üzere toplam 400 yetişkin katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri, araştırmacı tarafından hazırlanan 'sosyo-demografik bilgi formu', çocukluk çağı travmalarını ölçmek amacıyla 'Çocukluk Çağı Travmaları ölçeği- 33', kendini susturmalarını ölçmek amacıyla 'Kendini Susturma Ölçeği', yakın ilişkilerindeki yaşantılarını ölçmek amacıyla 'Yakın İlişkilerdeki Yaşantılar Envanteri-II', romantik aşk mitlerini ölçmek amacıyla 'Romantik Aşk Mitleri Ölçeği' kullanılmıştır. Analizler Bağımsız Gruplar T-Testi ve ANOVA kullanılarak yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, çocukluk çağı travmaları ile yakın ilişkilerdeki yaşantılar, kendini susturma ve romantik aşk mitleri arasında anlamlı düzeyde pozitif ilişki bulunmuştur. Yakın ilişkilerdeki yaşantılar ile romantik aşk mitleri ve kendini susturma arasında anlamlı ve pozitif ilişki bulunmuştur. Kendini susturma ve romantik aşk mitleri arasında da anlamlı ve pozitif düzeyde ilişki bulunmuştur. Bunun yanı sıra cinsiyet, eğitim durumu, kardeş sayısı ve yaşamın çoğunun geçirildiği yer değişkenine göre çocukluk çağı travmalarının, kendini susturmanın ve yakın ilişkilerdeki yaşantının anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, çocukluk çağı travmaları arttıkça kendini susturma, yakın ilişkilerdeki yaşantılar ve romantik aşk mitlerinden elde edilen puanlar artmaktadır. Bu durumda erken dönem yaşantılarında çocukluk çağı travmaları bulunan ve bunun travmatize edici sonuçları ile karşı karşıya kalabilen bireylerin, çocukluk çağı travmaları geliştirmeleri ve bunun sonucu olarak da bu kişilerin kendilerini savunmak yerine, travmatize edici deneyimlerden edindikleri kaygılı ve korkulu kalıp davranışların kendilerini ifade etmekten çekinmelerine sebep oldukları; dolayısıyla kendilerini susturma davranış örüntüleri gösterdikleri görülmektedir. Ayrıca çocukluk çağı travmalarının ve kendini susturmanın ise bireyin çevresi ile kurdukları yakın ilişkiler üzerinde olumsuz etkilerinin görüldüğünü ve bireyin kendini ifade etmekten kaçındığı, travmatize edici yaşam deneyimlerinin yakın ilişki ve bağ kurma becerisini olumsuz anlamda etkilediğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between childhood trauma and silencing the self, experiences in close relationships, and romantic love myths. In the study, the participants' childhood traumas, silencing themselves, their experiences in close relationships were examined together with variables such as gender, educational status, income, and place where they spent most of their life, and whether there was a significant relationship between them. A total of 400 adults between the ages of 18 and 45 participated in the study, of whom (223) 55.8% were women and (177) 44.3% were men. The scales used in the research were socio-demographic information form prepared by the researcher,“Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33)”to measure childhood traumas,“Silencing The Self Scale”to measure self-silencing,“Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R)”to measure their experiences in close relationships,“Romantic Love Myths Questionnaire (RLMQ)”for romantic love myths. Analyzes were performed using the Independent Groups T-Test and ANOVA. According to the findings, there is a strong positive correlation between close-relationship experiences, self-silencing, and romantic love myths and childhood trauma. A significant and positive relationship was found between experiences in close relationships and romantic love myths and self-silencing. A significant and positive relationship was also found between self-silencing and romantic love myths. In addition, it was concluded that childhood traumas, self-silencing and the experience in close relationships differed significantly according to gender, educational status, number of siblings and the place where most of the life was spent. According to the research results, as childhood traumas increase, the scores obtained from self-silencing, experiences in close relationships and romantic love myths increase. In this case, it is seen that individuals who have negative life experiences in their early lives and who may face the traumatizing consequences of these experiences develop childhood traumas, and as a result, these individuals do not defend themselves, but the anxious and fearful stereotypes they have acquired from these traumatizing experiences cause them to hesitate to express themselves; therefore, they show self-silencing behavior patterns. In addition, it is possible to say that these childhood traumas and self silencing have negative effects on close relationships with significant others and the individual's environment, and that traumatizing life experiences, in which the individual avoids expressing himself/herself, negatively affect the ability to establish close relationships and bonds.