Evcil hayvan besleyen ve beslemeyen insanların depresyon, anksiyete ve stres düzeyinin incelenmesi
Analysis of depression, anxiety and stress level of people living with / without a pet
  1. Tez No: 784457
  2. Yazar: BELGİN KAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İŞÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı evcil hayvan besleyen ve beslemeyen bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu gibi demografik özelliklere göre depresyon, stres ve anksiyete düzeylerinde farklılaşma olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan hayvan besleyen 120 kişi ile hayvan beslemeyen 134 kişi olmak üzere toplam 254 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Demografik Bilgi Formu ile 42 maddeden ve 3 altölçekten oluşan Depresyon-Anksiyete-Stres ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Evcil hayvanı olan ve olmayan bireylerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyi arasında %95 güven aralığında istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Bireyin cinsiyeti ile beslediği hayvan türü tercihi arasında %95 güven aralığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kadınlar arasında kedi besleyen kişilerin oranı, erkeklere kıyasla çok daha fazladır. Hayvan besleme süresi bakımından katılımcılar değerlendirildiğinde, 4 yıldan uzun süredir hayvan besleyen bireylerin DASÖ-42 depresyon altölçeği puanının, 4 yıldan daha az hayvan besleyen bireylere göre anlamlı olarak daha düşük olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, evcil hayvan beslemenin stres ve anksiyete üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamış olsa da uzun süreli hayvan beslemenin depresyon üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze whether there is any difference in the levels of Depression, Stress and Anxiety of people who live pets and without pets according to demographic characteristics such as gender, age, education level. The sample consists of 254 people living in İstanbul that 120 of whom have animals and 134 of whom do not. The data was collected by using Demographic Data Form and Depression, Stress and Anxiety scale consisting of 42 items and 3 subscales. There is no statistically significant difference with 95% confidence between depression, stress and anxiety levels of individuals with and without pets. The relationship between gender of the owner and the specy of the pet preference is statistically significant at 95% confidence interval. The proportion of cat-owners among women is much higher than that of men. When the participants living with a pet were evaluated in terms of animal feeding time, it was found that the DASS-42 depression subscale score of people living with pet for more than 4 years was significantly lower than the score of people living with a pet for less than 4 years. As a result, although there was no significant effect of pet feeding on stress and anxiety, it was concluded that long-term pet feeding had positive effects on depression.