AMn7O12(A= Ca, Cd, Sr) perovskit bileşiklerin yapısal, mekanik, elektronik ve optik özelliklerinin AB-initio yöntemiyle incelenmesi
Investigation with AB-initio method of structural, mechanical, electronic, and optical properties of AMn7O12(A= Ca, Cd, Sr) perovskite compounds
  1. Tez No: 784456
  2. Yazar: YILMAZ ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Rombohedral AMn7O12 (A=Ca, Cd, and Sr) bileşiklerin yapısal, mekanik, elektronik ve optik özellikleri değişim-korelasyon enerjisi için spin polarize genelleştirilmiş gradyen yaklaşımı (GGA) kullanılarak incelenmiştir. CaMn7O12, CdMn7O12 ve SrMn7O12 bileşikleri için hesaplamalarda kullanılan deneysel örgü parametre değerleri ile yapısal optimizasyon sonucunda elde edilen değerler arasındaki fark sırasıyla %1, %1,5 ve %1,4'ten azdır. Zor-zorlanma ilişkisi kullanılarak hesaplanan elastik sabitlerin rombohedral yapı için Born kararlılık kriterlerini sağladığı görülmüştür. Elastik modülleri ve diğer ilgili nicelikler de bu elastik sabitlerden hesaplanmış ve yorumlanmıştır. Spin polarize durumunda her üç bileşik yarı-metal elektronik bant yapısına sahiptir. Son olarak, x ve z eksenleri boyunca frekansa bağlı dielektrik fonksiyonun gerçek ve sanal kısımları ile diğer optik fonksiyonları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacThe structural, mechanical, electronic, and optical properties of rhombohedral AMn7O12 (A=Ca, Cd, and Sr) compounds are investigated using spin polarized generalized gradient approximation (GGA) for the exchange-correlation energy. For CaMn7O12, CdMn7O12 and SrMn7O12 compounds, the difference between the experimental lattice parameter values used in the calculations and the values obtained as a result of the structural optimization is less than 1%, 1,5% and 1,4%, respectively. It has been observed that the elastic constants calculated using the stress-strain relationship meet the Born stability criteria for the rhombohedral structure. The elastic modulus and other related quantities have also calculated and interpreted from these elastic constants. In the spin polarized state, all three compounds have a semi-metal electronic band structure. Finally, the real and imaginary parts of the frequency dependent dielectric function along the x and z axes and other optical functions have calculated.aktır