Okul öncesi öğretmenlerinin fen etkinliklerine yönelik görüşlerinin belirtilmesi: Bir durum çalışması
Expressing the opinions of preschool teachers about science activities: A case study
  1. Tez No: 784486
  2. Yazar: BUSE KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çocuklar, dünyaya geldikleri andan itibaren fen ile iç içedirler. Bu dönemde meraklı, araştırmacı, hareketli ve çevreye karşı duyarlılık gösterirler. Bu özellikler çocukları yaşadıkları dünyayı ve çevrelerini tanıyabilmek için soru sormaya ve karşılaştıkları olaylar arasında ilişki kurmaya yönlendirir. Çocukları destelemek, merak ettikleri her şeyi öğretebilmek ve öğrenmelerine fırsat yaratabilmek için okul öncesi eğitim kurumlarında uygun ortamlar hazırlanmalıdır. Bu da okul öncesi eğitim kurumlarında fen etkinliklerine yer verilmesi ve düzenli bir şekilde yürütülmesi ile mümkündür. Fen etkinliklerinin, çocuklar üzerindeki önemli etkileri düşünüldüğünde, okul öncesi eğitim kurumlarında fen etkinliklerine kesinlikle önem verilmelidir. Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin fen etkinliklerine yönelik görüşlerinin belirtilmesi: bir durum çalışması amaçlanmıştır. Çalışma, temel nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Edirne il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak özel ve resmi okullarda aktif olarak çalışan en az iki yıllık tecrübesi olan, on altı tane okul öncesi öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, on tane açık uçlu sorularla hazırlanan görüşme soruları bulunmaktadır. Çalışmada verilerin analizinde temel nitel analiz yöntemlerinden biri olan betimsel içerik analizi kullanılmıştır. Analiz sonucu elde edilen bulgular, tablolaştırılarak okul öncesi öğretmenlerinin fen etkinliklerine yönelik görüşleri incelenmiş ve bunun üzerine bulguların yorumu sağlanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda okul öncesi öğretmenleri fen etkinliklerinin çocuklar için önemli olduğu konusuna ulaşılmıştır. Nedeni etkinliklerin yaparak, yaşayarak öğrenmeyi sağlaması, merak uyandırması ve keşfetme hissi uyandırması olduğu tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin, fen etkinliklerine hazırlanarak gittikleri, önceden planladıkları, başvurdukları materyaller ise internet görselleri, kitaplar, dergiler ve yurtdışı platformlarını tercih ettikleri tespit edilmiştir. Fen etkinliklerini planlama ve uygulama hususunda etkinliklerin merak uyandırması, çocukların yaşına, gelişimine ve amaçlarına uygun olması, güvenli olması ve aynı zamanda yaratıcılığı geliştirmesi olduğu anlaşılmıştır. Çalışmaya katılan bazı okul öncesi öğretmenleri, fen etkinlikleri konusunda kendilerini yeterli hissederken bazıları ise kendilerini bu hususta yetersiz hissetmekte olduğu tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise materyal eksikliği ve okul yerleşkesinin elverişli olmamasına bağlanır. Fen etkinliklerinde materyallerin önemli ve ilgi çekici olması, kolay ulaşılabilir olması, güvenli ve sağlıklı olması, çocukların seviyesine uygun olması bulgulanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin fen etkinlikleri sırasında farklı yöntem ve teknikleri sıklıkla uygulamaya çalıştıkları bulgulanmıştır. Uygulama yaparken bir takım sorunlarla karşılaştıkları ve bu sorunların gerekli malzemeyi temin edememe, etkinliklerden beklenen sonucu alamama, etkinlikler için yeterli zamanın olmaması ve çocukların etkinlik esnasında dikkatlerinin dağılması olduğu anlaşılmıştır. Son olarak fen etkinliklerinin eğitim programlarında verimli olabilmesi için yeterli araç-gereç ve materyal olması gerektiği, okullarda araştırma, fen laboratuvarları, fen köşeleri, uygulama sınıflarının olması, öğretmenlere hizmet içi eğitimler ve atölye çalışması temaları bağlamında öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children are intertwined with science from the moment they are born. In this period, they are curious, inquisitive, active and sensitive to the environment. These features are; it directs children to ask questions in order to get to know the world they live in and their environment and to establish relationships between the events they encounter. It is necessary to prepare suitable environments in pre-school education institutions in order to support children, teach everything they are curious about and create opportunities for them to learn. This is possible by including and regularly conducting science activities in pre-school education institutions. Considering the important effects of science activities on children, science activities should definitely be given importance in pre-school education institutions. In this study, it was aimed to state the opinions of preschool teachers about science activities: a case study. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. The participant group of the study consisted of sixteen pre-school teachers with at least two years of experience working actively in private and public schools under the Ministry of National Education in the city center of Edirne in the 2021-2022 academic year.In the study, there are ten open-ended interview questions developed by the researcher as a data collection tool. In the study, descriptive content analysis, which is one of the qualitative analysis methods, was used in the analysis of the data. The findings obtained as a result of the analysis were tabulated, and the views of preschool teachers on science activities were examined, and the findings were then interpreted. According to the findings obtained as a result of the research; All preschool teachers participating in the study think that science activities are important for children. The reason is that the activities provide learning by doing, experiencing, arousing curiosity and a sense of discovery. In the study, the materials that they prepared for, planned and applied for science activities were internet images, books, magazines and foreign platforms. It has been understood that the activities arouse curiosity in planning and implementing science activities, are suitable for the age, development and purposes of children, are safe, and at the same time develop creativity. While some preschool teachers who participated in the study feel competent about science activities, some feel inadequate in this regard. The reason for this is due to the lack of materials and the inconvenience of the school campus. Considering that the materials are important and interesting in science activities, the first priority is that the materials are easily accessible. Then there are items such as being careful, safe and healthy, and being suitable for the level of children. Preschool teachers often tried to apply different methods and techniques. It was understood that they encountered some problems while doing the application and these problems were not being able to obtain the necessary materials, not getting the expected results from the activities, not having enough time for the activities and distraction of the children during the activity. Finally, they suggested that there should be sufficient equipment and materials in order for science activities to be efficient in education programs, that schools should have research, science laboratories, science corners, practice classes, in-service trainings and workshops for teacher's suggestions are given in the context of the themes.