Elmaslı sondaj tekniğinde elmas kronların imalatı ve yeniden kazanımı
The Manufacturing of diamond bits and the salvage of diamonds diamond drilling technique
  1. Tez No: 78449
  2. Yazar: AHMET ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. METE GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
rv ÖZET Bu çalışmanın amacı, rotary tip sondajlarda ve özellikle elmaslı sondajlarda kullanılan elmas kronların imalatı ile, kullanılan elmas kronların yeniden kazanımı konusunda bilgiler vermektir. Ayrıntıları verilen konu, elmaslı sondaj tekniğinin tarihçesinden başlamakta, kullanım alanları ifade edilmekte, elmas kronların imalatı ile ilgili pratik ve görsel açıdan incelemeler sunulmaktadır. Ayrıca imalat çelikleri ve matris tozları konularında da bilgiler aktarılmaktadır. Daha sonraki bölümde sondaj ekonomisi açısından önemle üzerinde durulması gereken, kullanılmış olan elmas kronların yeniden kazanılması (reküperasyonu) yer almaktadır. Sonuç olarak, sondaj çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası olan elmas kronların sondaj ekonomisindeki önemine bağlı olarak, kullanımlarında dikkat edilmesi gereken noktalara değinilmiş ve ömürlerine etki eden faktörler irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler - Sondaj, elmas kron, karat, matris tozu, yeniden kazanım (reküperasyon).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to give information about the manufacturing of diamond bits which is used in rotary drillings, especially in diamond drillings and the subject of salvage of diamonds which are used. The subject primarily deals with the background of diamond drilling, its application areas, and various information about its production stages. Also, additional information is provided about the production steels and matrix powders. Finally, techniques used for the salvage of used diamonds have been introduced, and practical information is given about the critical factors which effect their wear and economical use. Key Words - Drilling, diamond bit, carat, matrix powder, the salvage of diamonds.