Modifiye flotasyon kolonunun bilgisayar ile otomatik kontrolü
Otomatic control of modified flotation column by means of computer
- Tez No: 78450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ÖTEYAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
IV ÖZET Flotasyon prosesinde kontrolün amacı, arzu edilen verime ve tenöre ulaşabilmektir. Bu, diğer süreçlerde olduğu gibi çalışma değişkenlerini önceden belirlenen veya belirlenecek değerlerde tutmakla sağlanır. Bu da bilgisayar yardımı ile otomatik kontrol ile olabilecek bir olaydır. Flotasyon kolonları cevher hazırlama endüstrisine 1980'lerde girmiş ve halen kullanılmakta olan aletlerdir. Flotasyon kolonlarında istenilen flotasyon performansını yakalayabilmek için kontrol alanında yoğun araştırmalar başlamış ve devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı da flotasyon kolonlarının bir türü olan Modifiye Flotasyon Kolonu bilgisayar yardımı ile kontrolüdür. Yapılan bilgisayar programı ve elektronik devrelerle Modifiye flotasyon kolonunda flotasyon verimi üzerine etkisi olan önemli çalışma parametreleri açık ve kapalı çevrimli kontrol sistemleriyle kolaylıkla kontrol edilebilmektedir. Kontrol edilen parametreler: Koşullandırma aşamasında; - %katı şartının sağlanması için gerekli suyun alınması - Karıştırıcı hızı - Gereken miktarda reaktiflerin ilaveleri - pH kontrolü Flotasyon aşamasında; - Pülp besleme debisi - Artık çıkış debisi - Yıkama suyu debisi - Hava tutunum yüzdesi - Kolon ve tanklardaki cevher kalıntılarının temizlenmesi
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the process control in flotation is to reach required recovery and grade. Like in the other processes, this can be done by fixing working parameters at pre determined values, which can only be achieved by computer supported automatic control. Flotation columns have been started to use in Mineral Processing Industry since early 1980's. Since then process control in flotation columns is an intensively on going research subject. The purpose of this study is an automatic control of a kind of flotation column called modified flotation column. This was achieved with the aid of electronic circuits and computer programme. Important parameters which have strong effect on recovery can easily be controlled by this set-up with an open and closed loop systems. The parameters that can be controlled in this system are; In conditioning stage: - Percent solid (%) - Stirrer speed (rpm) - Amount of reactive (mg) - pH control In flotation stage: - Feed rate (ml/min) - Tail rate (ml/min) - Wash water rate (ml/min) - Gas hold-up (%) - Cleaning of the column