Commodification, the problem of reality and self-alienation in the contemporary novels of Chuck Palahniuk and Kurt Vonnegut
Chuck Palahniuk ve Kurt Vonnegut'un çağdaş romanlarında metalaştırma, gerçeklik meselesi ve kendine yabancılaşma
  1. Tez No: 784497
  2. Yazar: GÜLAY ÇALIŞKAN BASANÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çağdaş anlatılar, gerçeklik kavramının sosyo-kültürel olarak nasıl yorumlandığını ve inşa edildiğini incelemede öğretici niteliktedir. Bu tür anlatılar, gerçekliğin herkes tarafından nesnel ve homojen biçimde algılandığını ve yazarın gerçeği olduğu gibi temsil etmesi gerektiğini savunan 19. Yüzyıl realizminin önermelerinden ayrılmaktadır; çünkü çağdaş anlatılar, toplumların karşılaştıkları tarihi koşul, durum ve deneyimlerin gerçeklik kurgulamaları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu öne sürerek, gerçeklik algısının sübjektif olarak sürekli yeniden inşa edildiğinin altını çizerler. Dini ekstremizm, aşırı bireycilik, antikahraman, temel toplumsal değerlerinde anlam ve derinlik olmayan parçalanmış toplum tasviri, travmatik olaylar gibi edebiyatta geleneksel olarak dile getirilmeyen muhtelif konuları ele alan çağdaş romanlar, tepkisel ve toplumsal normları aşan anlatımlar ortaya koyarak ideolojilerin ve gerçekliğin inşa edilmişliğini sorgularlar. Gerçeklik kavramının kuramsal çerçevesi ve söz konusu romanların tarihsel arka planı verildikten sonra bu çalışmada, gerçekliğin inşası ve kaybının Kurt Vonnegut'un Mezbaha Beş ve Chuck Palahniuk'ın Gösteri Peygamberi eserlerinde nasıl tezahür ettiği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Contemporary narratives are instructive in examining how the concept of reality is interpreted and constructed socio-culturally. Such narratives break away from the propositions of the 19th century realism, which advocates reality is perceived by everyone objectively and uniformly and the author should represent the reality truthfully, since they promote that reality is perpetually reconstructed subjectively and those of historical conditions, situations and experiences that societies encounter have an influence on their reality construction. Addressing diverse matters that are unvoiced conventionally in literature, such as extreme religionism and individualism, anti-heroism, description of a fragmented society with no meaning or depth in their values, chance over craft and traumatic events, contemporary novels execute reactionary narration, transgress societal norms and interrogate the constructedness of ideologies and reality. After providing a theoretical framework of the reality concept and a historical background of the timeframe of novels in question, this study will focus on how reality construction and loss manifest in literary narratives, and scrutinize the contemporary works of Slaughterhouse-Five (1969) by Kurt Vonnegut and Survivor (1999) by Chuck Palahniuk. In addition to considering the issue of changing aspects of reality, how characters are taken advantage of, commodified, and caused to alienate from themselves and society will be analyzed through blending theory with history.