Koroner arter hastalarında D tipi kişilik özellikleri ve depresif belirtilerin hastalık şiddeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of type D personality and depressive symptoms with disease severity in coronary artery patients
- Tez No: 784496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN DOĞANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünyada ve ülkemizde koroner arter hastalığı en sık mortalite ve morbidite sebepleri arasında ilk sıralardadır. Patogenezinde aterosklerozun yer aldığı koroner arter hastalığının klasik risk faktörlerinin yanında kişilik özellikleri ile de bağlantılı olabileceği fark edilmiştir. Bu çalışmayla D tipi kişilik özellikleri ve depresif belirtilerin varlığı ve seviyelerinin koroner arter hastalığı şiddetini etkileyip etkilemediği incelenecektir. Bir ilişki saptanması durumunda kişilik özelliklerinin ve depresif belirtilerin de hastaların kardiyovasküler risk faktörlerini değerlendirirken dikkate alınması gerekliliği ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda Aile Hekimliği disiplininin temel özelliği olan biyopsikososyal yaklaşım ile kapsayıcı ve kişisel bakım kapsamında uygun tedavi seçeneklerinin uygulanması mümkün olacaktır. Bu bakış açısıyla, giderek sıklığı artan koroner arter hastalığının erken başlanacak tanı ve tedavi ile hastalığa bağlı mortalite ve morbidite oranlarında düşmeye katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is one of the most common causes of morbidity and mortality in the world and in our country. It has been realized that coronary artery disease, in the pathogenesis of which atherosclerosis is involved, may be related to personality types as well as classical risk factors. With this study, it will be examined whether type D personality traits, and the presence and levels of depressive symptoms affect the severity of coronary artery disease. If a relationship is detected, personality traits and depressive symptoms will also have to be taken into account when evaluating patients' cardiovascular risk factors. In this context, it will be possible to apply appropriate treatment options within the scope of inclusive and personal care with the biopsychosocial approach, which is the main feature of the discipline of Family Medicine. From this point of view, early diagnosis and treatment of coronary artery disease, which is gradually increasing in frequency, can contribute to a decrease in mortality and morbidity rates due to the disease.