Aydın Linyit İşletmesi'nde gürültü seviyesinin araştırılması
Investigation of noise conditions in Aydın Lignite Mine
  1. Tez No: 78451
  2. Yazar: KENAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAİM SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
IV ÖZET Bir işyerinde çalışan insanlar, o iş yerinin özelliklerinden kaynaklanan bir çok zararlı etkenle karşı karşıyadır. Gürültü bu zararlı etkenler içinde önemli bir yer tutmakta, sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle yeni boyutlara ulaşmaktadır. Gürültü, kişinin ruh ve fizik sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle belli bir düzeyi aşan gürültüler kulakta onarılamayan hasarların oluşmasına neden olmaktadır. İşçinin ruh ve fizik sağlığını bozan gürültü, kuşkusuz çalışma verimini de büyük ölçüde etkilemekte ve kişileri hataya sevk etmektedir. Çağımızda sadece işyerlerinin sorunu olmaktan çıkmış, tüm insanların bir sorunu haline gelmiş olan gürültüyle mücadele çeşitli yöntemlerle yapılır. Bu gerek kişinin alacağı önlemlerle gerekse işletmenin gürültü kaynaklarına alacağı önlemlerle değişiklik gösterir. Bu çalışmada Aydın Linyit İşletmesi'nde yapılan gürültü ölçümlerinin değerlendirmelerine yer verilmiştir. Ölçümler, özellikle işçilerin gürültüye yakın çalışmak zorunda oldukları noktalarda yoğunlaştırılmıştır. Çalışan işçileri gürültüden korumak için yapılan çalışmalar ve işçilerin gürültüye karşı alabilecekleri önlemler hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Workers who work at the place of employment are opposite with many dangeour effects which are sourced from the features of the place of employment. The noise has an importance in these dangeous effects and reachs to new dimensions day by day. As the noise problem of the places of employment increases paralelly to technologic and industrial developments. Noise influences person's mental and bodily coditions, negatively. Particularly, noise above permitted level causes to damage at the ear. Normal ears can be damaged by extremely loud sounds, explosions, and exprosure to loud noises over a long period of time, as in factory work. Additionally, the noise which damages mental and bodily conditions of workers causes to decrease the work efficiency and workers may do some mistakes because of their careless, which is sourced from noise. In this century, there are various methods for preventing the noise which is not only the problem of place of employment but also the problem of all people. These methods for preventing the noise can be changed according to persons or places of employment. At this work, noise measurement's evaluations which were done at Aydın Lignite Management take a part. Measurements became dense at the points which workers have to work under loud noise. Some informations about works for preventing workers from noise and personal prevents which workers may apply by themselves are given.