Fenil sübstitüe naftolik schiff bazlarının DMSO-I2-H2SO4 ile elektrofilik aromatik iyot sübstitüsyonu
  1. Tez No: 78452
  2. Yazar: DEVRİM ÖZÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada 2-hidroksi-l-naftaldehit (74) ve Sübstitüe olmuş (olmamış) {o-,m-, p-, (metil); o-, p-, (hidroksil) ve p-nitro} anilinlerden hazırlanan Schiff bazları (40) 2- (N-Sübstitüe olmuş (olmamış) fenilnaft {1,2-d} isoksazolü sentezlemek ümidiyle DMSO-I2-H2SO4 reaksiyona girdirilmiştir. Reaksiyon koşullları Locklıande P.D ve Ghiya B.J.' nin reaksiyon koşulları ile aynı olmasına rağmen reaksiyon sonunda halkalaşma olmadı ve isoksazoller (53) oluşmadı. Azometin grubu kırıldı, böylece ürün olarak 2-hidroksi-l-naftaldehit (74) ve sübstitüe olmuş (olmamış) anilinler elde edildi. Daha sonra reaksiyon koşulları değiştirildi. Reaksiyon DMSO'nun refluks sıcaklığında gerçekleştirilmesi yerine sıcaklık azaltıldı ve reaksiyon İTK ile izlendi ve reaksiyon için optimum sıcaklık bulundu. Optimum pH'da bulundu. Son olarak verimi arttırmak için reaksiyon azot atmosferinde gerçekleştirildi. J0- OH ^^»011 40 75 53 Naftolik Schiff bazları (40; a,b,c,d,e,f,g) DMSO-I2-H2SO4 ile 125-150 °C'de 4-5 saat azot,atmosferindeki reaksiyon sonunda ürünler (75; a.b,c,d,c,f) ile sonuçlandı. Ürünlerin yapıları kütle, ır, uv, 'H-nmr, l3C-nmr ve HETCOR (bileşik 75 a ve b için) spektrumları ile tayin edildi. Hidroksil sübstitüe Schiff bazlarının (40 e,f) DMSO-I2- H2SO4 ile yukarıdaki optimum koşullardaki reaksiyonu polimerik madde ile sonuçlandı. Reaksiyon koşullarımızda iyot, naftolik Schiff bazlarını (40) fenil halkasına sübstitüe oldu. Kaynak taramalarından elektrofilik iyot sübstitüsyonunun çok seyrek olduğunu ve sadece aktif substratlarla yapılabildiğini biliyoruz. Bu nedenle naftolik Schiff bazlarının (40) DMSO-I2-H2SO4 ile Iyotlama reaksiyonumuz ve iyot sübstitüe ürünlerimiz (75) tamamen orijinaldir.
Özet (Çeviri)
In this study Setoff bases (40) which were prepared from 2-hydroxy-l- napthaldehyde (74) and (un)substituted (o-,m-,p-(methyl); o-,p-,(hydroxyl) and p- nitro} anilines were reacted with DMSO-I2-H2SO4 in the hope of preparing 2-(N-(un) substituted) phenyl) naphtho {1,2-d} isoxsazoles (53). Although the reaction conditions were same as Lockhande P.D. and Ghiya B.J.'s reaction conditions, there were no cyclization and no isoxasoles (53) were obtained, there was a break on azomethine group, so 2-hydro-l-naphthaldehyde (74) and (un)substituted anilines were obtained as products. Then, the reaction conditions have been changed; insted of carrying out the reaction at the reflux temperature of DMSO, the temperature has been decreased and the reaction has been followed with T.L.C. and the optimum temperature has been found for the reaction. The optimum pH has been found, at last the reaction has been carried out under nitrogen atmosphere to be able to increase the yield. Reaction of the naphtholic Setoff bases (40; a,b,c,d,e,f,g ) with DMSO-I2-H2SO4 125-150° C for 4-5 hours under nitrogen atmosphere has been resulted with the products (75;a,b,c,d,e,f). The structures of the products were determined by mass, ır, uv, 1H-nmr, 13C-nmr and HETCOR (for compounds 75 a and b ) spectra. Reaction of hydroxyl substituted Setoff bases (40 d and e ) with DMSO-I2-H2SO4 under above optimum conditions resulted with a polymeric substance. Under our reaction conditions iodine was substituted to the phenyl ring of the naphtholic Setoff bases (40). We know from literature that the electrophilic aromatic iodine substitution is rare and can only be done with activated substrates, therefore, our electrophilic iodination method of the naptholic Setoff bases (40) with DMSO-I2-H2SO4 and our iodine substituted products (75) are completely original.