Examining volu-te as a dormitory model in the context of existenzminimum principles
- Tez No: 784526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR OZAN AVCI, DOÇ. DR. AYŞE HİLAL UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüz yaşam koşulları ve değişen dünya düzeni ile içinde bulunduğumuz dönem(2021) belirsizliğini korumaktadır. Küresel ısınma ve nüfus artışı ile ortaya çıkan sağlık sorunları bu belirsizlik dönemini oluşturmaktadır. Öğrenciler bu döneminin bir parçası olarak net olmayan süre zarfları içerisinde konaklama ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. Öğrenci sayıları ile yurt kapasiteleri karşılaştırıldığında; yetersiz kapasiteler ve düşük gelirli ailelerin erişemediği fiyatlandırmalarla karşılaşılmıştır. Yurt sorunlarını saptamak amacıyla; İstanbuldaki yurtların analizi ve detaylı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi devlet yurtları incelemesi yapılmıştır. Yurt odaları asgari yaşam koşullarını sağlayan minimum alanda maksimum verim elde edilmesi gereken alanlar olmalıdır. ''Küçük Ölçek'' kavramı üzerinden tasarlanmış olan Volute Projesi tezin ana örneklerinden birini oluşturmaktadır.“Volu-te”geçici konaklama ihtiyacı olan bireyler için mikro barınma ünitesi önerisidir. MEF Üniversitesi öğrencileri4 ve stüdyo yürütücüsü5 tarafından kolektif ilerleyen bir araştırmatasarım sürecinin son ürünüdür. Volu-te, İstanbul gibi mega kentlerde yoğun ve karmaşık şehir planlamasında oluşan artık alanların potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda yurt problemlerinin,“Existenzminimum”konseptinin oluşmasında etkili olan problemlerle benzerlik gösterdiği tespit edilerek paralel bir okuma yapılmıştır. CIAM II de tartışılan 5 panel6 konusu, Existenzminimum tasarım ilkeleri olarak belirlendi. Existenzminimum tasarım prensipleri referans alınarak alternatif yurt projeleri incelenmiştir. Alternatif bir yurt olarak“Volu-te”bu prensipler doğrultusunda tartışılmıştır. Yurtlar ve minimum yaşam incelemesi sonucunda Volu-te projesi İstanbul Teknik Üniversitesine bir yurt önerisi olarak sunulmaktadır. Gelecek senaryolar da karşımıza çıkabilecek durumlar ve alternatif projelerin buna karşın sağlayacağı avantajlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's living conditions and changing world order, the period we live in (2021) remains uncertain. Health problems arising from global warming and population growth constitute this period of uncertainty. As part of this period, students have to meet their accommodation needs within unclear timeframes. When the number of students and dormitory capacities are compared; insufficient capacities and pricing that low-income families cannot reach. In order to determine the dormitory problems, an analysis of the dormitories in Istanbul and a detailed analysis of Istanbul Technical University state-owned dormitories were made. Dormitory rooms should be areas where maximum efficiency should be achieved in the minimum area that provides the minimum living conditions. The Volu-te Project, which was designed on the concept of“Small Scale”, constitutes one of the main examples of the thesis.“Volu-te Project”is a micro accommodation unit proposal for individuals in need of temporary accommodation. It is the end product of a collective research-design process by MEF University students1 and studio instructor2. Volu-te aims to reveal the potentials of surplus areas created in dense and complex city planning in mega cities such as Istanbul. In this direction, it was determined that the dormitory problems were similar to the problems that were effective in the formation of the“Existenzminimum”concept, and a parallel reading was made. The 5 panel topics3 discussed in CIAM II were determined as Existenzminimum design principles. Alternative dormitory projects were examined with reference to Existenzminimum design principles.“Volute”as an alternative dormitory was discussed in line with these principles. As a result of the dormitory and minimum life review, the Volu-te project is presented to Istanbul Technical University as a dormitory proposal. The situations that we may encounter in the future scenarios and the advantages of alternative projects on the other hand are discussed.