Human identification using palm print images based on deep learning methods and gray wolf optimization algorithm
Derin öğrenme yöntemlerine ve gri kurt optimizasyonu algoritmasına dayalı palmiye baskı görüntüleri kullanarak insan tanımlama
  1. Tez No: 784580
  2. Yazar: FIRAS HASAN ALI ALSHAKREE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, insan tanımlaması için avuç içi baskı görüntüleri kullandık. Bu tez dört adım içermektedir. İlk adımda, avuç izi görüntüleri üzerinde derin öğrenme ve yerel ikilinin kullanıldığı özellik çıkarım yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra Gray-Wolf optimizasyon yöntemi kullanılarak seçilen en iyi özellikler. Üçüncü adımda, test ve doğrulama verilerinde kullanılacak veri setinin tanınması için en yakın komşuluk yönteminde kullanılan bu öznitelikler. Son olarak, veri setinden hata indeksi ve doğru indeksin tanınma yüzdesini hesaplayan tanıma oranı ile sonuçları değerlendirdik. Bu tezin amacı, yüksek tanıma oranı elde etmek için Gri Kurt Optimizasyonu yöntemini ve derin öğrenmeyi kullanmaktır. Bu çalışmada Polytechnic Hong Kong üniversitesi veri seti ve Tongji Contactless veri seti gibi iki ünlü veri seti kullandık, farklı yöntemlerin tanınma oranı değerlendirildi ve test edildi. Önerilen yöntemin tanıma oranında ilke bileşen analizi, gradianet histogramı gibi diğer yöntemlere göre yüksek performansa sahip olduğunu gösterdik. Elde ettiğimiz önerilen yöntem için tanıma oranı 96,72 çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we used palm print images for human identification. This thesis contains four steps. First, the features of the palm print images are extracted by pretrained network that uses the deep learned network. Thre pretrained networks such as Googlenet squesse net and Alexnet are used to extract the features from the images. Then the best features were selected by using the Gray-Wolf optimization method. In the third step, these features are used in the nearest neighborhood method for recognition of the dataset to be used in the test data. Finally, we evaluated the results with recognition rate that calculated the percentage of the recognitions of the mistake index and correct index from the dataset. The aim of this thesis is to use the Gray-Wolf Optimization method and deep learning to get high recognition rate. In this study we used two famous dataset such as Polytechnic Hong Kong university dataset and Tongji Contactless datasets, the recognition rate for the different methods is evaliated and tested. We are showing that the proposed method has a very high performance in the recognition rate than other different methods such as principle compomnent analysis, Local binary pattern and laplacian of gaussian gabor transform. The recognition rate from the proposed method we obtain 96.72.