Pandemi sürecinde hemodiyaliz hastalarının yaşadıkları COVID-19 korkusu ve psikososyal uyumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the fear of COVID-19 that hemodialysis patients experience and their psycosocial adaptations during the pandemic
  1. Tez No: 784579
  2. Yazar: BEYZA KUYUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma günlük yaşamlarında rol kaybı, değişen vücut imajı, ekonomik kaygılar, sosyal ve evlilik ilişkilerindeki değişimler gibi stresörlerle başa çıkmak durumunda kalan hemodiyaliz hastalarının pandemi sürecinde riskli grupta yer almaları açısından yaşadıkları COVİD-19 korkusu ve psikososyal uyumunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Mayıs-Kasım 2021 tarihleri arasında Rize RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Rize Devlet Hastanesi, Rize Çayeli İshakoğlu Devlet Hastanesi ve Rize Kaçkar Devlet Hastanesi hemodiyaliz ünitelerinde sürekli hemodiyaliz alan 200 hasta dahil edilmiştir. Veriler“Hasta Tanıtım Bilgi Formu”,“COVİD-19 Korkusu Ölçeği”ve“Hastalığa Psikososyal Uyum - Öz Bildirim Ölçeği (PAIS-SR)”ölçekleri kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistik programında Kolmogorov - Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman testi ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. PAIS-SR toplam puanı ortalaması 58.3±9.5 ile %80 kötü uyum olarak saptanmıştır. COVİD Korkusu Ölçeğinden alınan puan ortalaması ise 20.1±4.0 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the fear of COVİD-19 and psychosocial adaptation of dialysis patients who have to cope with stressors such as loss of role in their daily lives, changing body image, economic concerns, and changes in social and marital relations, in terms of being in the risky group during the pandemic process. 200 patients receiving continuous dialysis at Rize RTEU Training and Research Hospital, Rize State Hospital, Rize Çayeli İshakoğlu State Hospital and Rize Kaçkar State hemodialysis units in May-November 2021 Hospital were included in the study. Data were collected by face-to-face interview technique using the“Descriptive Information Form”,“COVİD-19 Fear Scale”and“Psychosocial Adjustment to Illness - Self-Report Scale (PAIS-SR)”scales. In the analysis of the data, Kolmogorov - Smirnovi, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman test and logistic regression analysis were used in SPSS 22.0 statistical program. The mean PAIS-SR total score was 58.3±9.5 with 80% poor compliance. The mean score from the COVİD Fear scale was found to be 20.1±4.0.