Üç günlük standart diyetin oral trigliserid tolerans testi üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of THREE-DAYS standard diet on oral triglyceride tolerance test
  1. Tez No: 784600
  2. Yazar: EDA NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA BALABAN YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Planlanan çalışmanın amacı bireylerin günlük kalori gereksinimlerine göre makro besin öğeleri bakımından bileşimi %45-60 karbohidrat, %10-20 protein, %20-35 yağ olan standart diyetin, oral trigliserid tolerans testi (OTTT) üzerine etkisinin incelenmesidir. Planlanan araştırma kapsamında çalışma grubunda yer alan kişilere (n=20, 9 kadın- 11 erkek) diyet kısıtlaması olmadan rutin beslenme düzenleri sonrasında (1. OTTT) ve üç günlük standart diyet sonrasında (2.OTTT) olmak üzere iki defa OTTT uygulandı. Uygulamaların 0. saat ve 4. saatlerinde alınan kan örneklerinde trigliserid (TG), total kolesterol (TK), yüksek yoğunluklu lipoprotein-kolesterol (HDL-K), düşük yoğunluklu lipoprotein-kolesterol (LDL-K) ve glukoz düzeyleri ölçüldü. Rutin ve üç günlük standart diyetlerinin enerji ve makro besin öğesi içerikleri analiz edildi. Üç günlük standart diyet sonrası yapılan OTTT uygulamasına ait (2. OTTT) eğri altında kalan alan (AUC), 0. saat TG ve 4. saat TG değerleri, 1. OTTT uygulamasına göre anlamlı olarak düşük bulundu (sırasıyla p= 0.014, p= 0.030, 0.015). Glukoz, TK, LDL-K ve HDL-K değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı değişmediği gözlendi (sırasıyla p= 0.803, p= 0.305, p= 0.244, p= 0.528). Üç günlük standart diyet enerji miktarı istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p= 0.009). Diyetler makro besin öğesi yüzde içerikleri yönünden incelendiğinde, üç günlük standart diyet karbohidrat yüzde değerinin artarak %47 olduğu (p= 0.003), yağ yüzde değerinin azalarak %34.4 olduğu (p= 0.001), protein yüzde değerinin ise değişmeyerek %18.5 olarak aynı kaldığı (p= 0.957) bulundu. Enerji ve diyet yağ miktarlarının AUC ile istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif korelasyon gösterdiği gözlendi (sırasıyla p= 0.029, p= 0.003). Sonuç olarak, OTTT ile belirlenen postprandiyal TG cevapta OTTT öncesi yapılan üç günlük standart diyetin etkili olabileceği söylenebilir
Özet (Çeviri)
The aim of the planned study is to examine the effect of a standard diet, which consists of 45-60% carbohydrate, 10-20% protein, 20-35% fat in terms of macronutrients, on the oral triglyceride tolerance test (OTTT) according to the daily calorie needs of individuals. Within the scope of the planned study, OTTT was applied to the subjects in the study group (n=20, 9 females-11 males), after routine diets without dietary restrictions (1st OTTT) and after three days of standard diet (2nd OTTT). Triglyceride (TG), total cholesterol (TC), high-density lipoprotein-cholesterol (HDL-C), low-density lipoprotein-cholesterol (LDL-C) and glucose levels were measured in blood samples taken at the 0 and 4th hours of the applications. The energy and macronutrient amounts of routine and three-day standard diets were analyzed. Area Under The Curve (AUC), 0 hour TG and 4th hour TG values of the OTTT application (2nd OTTT) after three days of standard diet were found to be significantly lower than the 1st OTTT application (p= 0.014, p= 0.030, 0.015, respectively). It was observed that glucose, TC, LDL-C and HDL-C values did not change statistically significantly (p= 0.803, p= 0.305, p= 0.244, p= 0.528, respectively). The three-days standard diet energy amount was found to be statistically significantly higher (p= 0.009). When the diets are analyzed in terms of macronutrient percentage contents, it was found that the three-days standard dietary carbohydrate percentage increased to 47% (p= 0.003), the fat percentage decreased to 34.4% (p= 0.001), and the protein percentage remained unchanged at 18.5% (p= 0.957). It was observed that the amount of energy and dietary fat showed a statistically significant positive correlation with AUC (p= 0.029, p= 0.003, respectively). In conclusion, it can be said that the three-days standard diet before the OTTT may be effective in the postprandial TG response determined by OTTT.