Elektriksel uyarım ile sinir hücresi büyümesinin incelenmesi
Investigation of neuron growth with electrical stimulation
  1. Tez No: 784601
  2. Yazar: SARPER KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKDEN UĞUR, PROF. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektromanyetik alanlar insanlarda terapi amaçlı uzun zamandır kullanılmakta olup etkinliği bilinmektedir. Bu günlerde doku rejenerasyonu için kullanımı önerilmektedir. Sinir rejenerasyonu için elektrik kullanılması dahili olarak veya cilt dışı olarak uygulanmaktadır. Sinir hücrelerinde akson uzamasını ve sinir rejenerasyonunu uyarmak için doğru akım (DC) elektrik alanlarının kullanımı çeşitli çalışmalarda uygulanmıştır. Çalışmamızda DRG sinir hücrelerinin kontrollü ve yönlü büyümesi elektromanyetik alan kullanılmıştır. Önceki başarılı çalışmalarda kullanılan sistemlere ve sinyal özelliklerine benzer tipte sinyal üretebilecek kuvvetlendirici tasarlanmıştır. Sinir hücrelerinin uzamasının tek bir yöne olması planlandığı için asimetrik dalga formu şeklinde üretilmiş sinyal hücrelere uygulanmıştır. DRG hücrelerinin seçilme sebebi ise bu tip sinir hücrelerinin rejenerasyon yeteneğinin diğer sinir hücrelerine göre daha fazla olmasıdır. Birçok çalışmada DRG sinir hücreleri tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic fields have been used for therapy in humans for a long time and their effectiveness is known. These days, its use is recommended for tissue regeneration. The use of electricity for nerve regeneration is applied internally or extracutaneously. The use of direct current (DC) electric fields to stimulate axon elongation and nerve regeneration in nerve cells has been applied in various studies. In our study, electromagnetic field was used for controlled and directional growth of DRG nerve cells. An amplifier is designed that can produce a signal type similar to the systems and signal properties used in previous successful studies. Since the elongation of the nerve cells is planned to be in one direction, the signal produced in the form of an asymmetric waveform was applied to the cells. The reason for choosing DRG cells is that this type of nerve cells have a higher regeneration ability than other nerve cells. DRG nerve cells have been preferred in many studies