Pasif ev uygulamasının ılımlı kuru iklim bölgesi özelinde değerlendirilmesi
Evaluation of passive house application specific to the moderate dry climate zone
- Tez No: 784621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DERYA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sanayi devrimiyle beraber artan çevre sorunları bulunduğumuz yüzyılın en önemli sorunu olmaktadır. Modern yaşamın enerji ihtiyaçlarını karşılamak için fosil yakıtların bilinçsiz tüketimi sonucu doğaya salınan karbon emisyonları atmosfere yayılarak ekolojik dengeye zarar vermektedir. Bunun sonucu olarak küresel ısınma, deniz seviyelerinin yükselmesi, buzulların erimesi, iklim değişikliği gibi dünyamız açısından geri dönüşü olmayan önemli problemlere yol açmaktadır. Enerji kullanımının sektörlere göre dağılımı araştırıldığı zaman azımsanmayacak bir kısmı inşaat sektöründe tüketilmektedir. Binalarda enerji tasarrufu sağlamak amacıyla tasarımda sürdürülebilir düzenlemeler önem kazanmıştır. Bu çalışmada enerji etkin yapı tasarımı olan pasif ev tasarım yaklaşımı doğrultusunda ılımlı kuru iklim bölgesi (Konya ili) özelinde öneri proje sunulması amaçlanmıştır. Belirtilen amaç doğrultusunda pasif ev standartları ile ilgili literatür taraması yapılarak pasif ev standartlarına ait kriter ve değerlere yer verilmiştir. Sonrasında Konya ili için enerji ihtiyacını en aza indirecek pasif ev tasarım kriterleri uygulanarak tasarlanan küçük ölçekli konut proje verileri Pasif Ev Planlama Paketi (PHPP) programına veri girişi yapılarak aktarılmıştır. Daha sonra program sayesinde yapının ısıtma yükü, yapı bileşenlerinin U değerleri gibi veriler elde edilerek pasif ev standartlarına uygun çözümlemeler yapılmıştır. Konya iklimi için gerekli yalıtım kalınlıkları ve tasarım kriterleri belirlenerek pasif ev tasarımı önerilmiştir. Pasif ev standartları sayesinde enerji etkin tasarım ile enerji koruma, güneş enerjisinden yararlanma hedeflenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda Konya ilinde mevcut yapı tekniklerinden çok uzaklaşmadan bölgeye uygun tasarlanan iyi yalıtım, ısı geçirmez yapı kabuğu, ısı köprüsüz detaylar, yüksek yalıtımlı pencere ve kapı sistemleri ve ısı geri kazanımlı mekanik havalandırma yapılarak yüksek verimli pasif ev tasarlanabildiği sonucuna varılmıştır. Konya ili için tasarlanan küçük ölçekli yapıda pasif ev standartlarının Ülkemizde yaygınlaşması ve bu standartların yapılara aktarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important problem is experienced in the use of environmental problems that increase with the industrial reservation. In order to meet the energy needs of modern life, carbon emissions released into nature as a result of unconscious consumption of fossil fuels spread into the atmosphere and harm the ecological balance. As a result, it causes important irreversible problems for our world such as global warming, rising sea climate, melting of glaciers and climate change. A substantial part of the research time, which is distributed according to the energy consuming sectors, is consumed in the construction sector. In order to save energy in buildings, life spans are given importance in the design. Passive house design approach, whose result is effective building design, is the proposed project energy conservation enclosures for moderate dry climate zone (Konya province). In order to achieve the determined purpose, the criteria and values of the passive house assumption made on the basis of the literature on passive house standards are included. Afterwards, the degrading housing project data, Passive House Planning Package (PHPP) loading data entry was constructed for Konya province by applying passive house design criteria that will minimize energy consumption. Then, the values obtained by the program, such as the restraint load and the U values of the building boundaries, were analyzed in accordance with the passive house rules. Passive house design has been proposed by determining the necessary thermal insulation and design criteria for the Konya climate. Thanks to passive house standards, it is aimed to save energy and benefit from solar energy with effective energy design. The achieved target target is systems that can design high-efficiency passive houses with good heating, heat-proof shell, thermal bridge-free explanations, high-view window and door systems and heat recovery mechanical ventilation system designed in accordance with the region without getting too far from the existing building techniques in Konya. It is aimed to spread the passive house standards and to carry these standards to the buildings.