Güncel dönem resim disiplininde diyalektik bakış açısı ile beden olgusunun sorunsallaştırılması
Problematization of the phenomenon of the body from a dialectical point of view in the discipline of contemporary painting
- Tez No: 784635
- Danışmanlar: DOÇ. BAYBORA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Güncel resim disiplinindeki sanat eserlerinde, beden olgusuna yönelen ikonolojik bir bakış dikkat çeker. Bu bakışla birlikte sanat eserlerindeki bedenin, bütün bir fenomen olarak ele alınması önemlidir. Değişimin sürekli olduğu bu dünyada sanat da insan kadar farklı dinamiklere sahiptir. Bu bağlamda farklı coğrafyalardan sanatçılar tarafından sorunsal haline getirilmiş güncel beden fenomeninin, eserler üzerinden diyalektik bakış açısıyla kavranmasıyla ilgili çalışılmıştır. Bu çalışmada diyalektik, üzerinde durulan ana problem ile ilgili açıklamanın, incelemenin ve örneklerle ilgili derin bir okumanın felsefi yöntemi ve aracı olarak ele alınmıştır. Sanat ve felsefe arasındaki kopmaz bağın gölgesinde, güncel sanatsal üretimler olan resimler ve bu üretimlerin anlatısına giden yollardaki etkilenişler ile ele alınan sanatçı örnekleri spesifik kavram çiftleri halinde incelenmiştir. Konuyu daha evrensel bir düzlemde değerlendirebilmek adına örneklendirilen farklı coğrafyalardan sanatçılar özellikle seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the works of art within the discipline of contemporary painting, an iconological view directed at the phenomenon of the body attracts attention. With this view, it is important to consider the body in works of art as a whole phenomenon. In this world where change is constant, art has different dynamics as well as people. In this context, it has been studied about the understanding of the current body phenomenon, which has been problematized by artists from different geographies, from a dialectical point of view through works. In this study, dialectics is considered a philosophical method and tool for explaining, and examining the main problem that is being studied, and for a deep analysis of the examples given. In the shadow of the inseparable bond between art and philosophy; paintings that are contemporary artistic productions, and the examples of artists evaluated together with the factors affecting their content were studied through certain pairs of concepts. To evaluate the issue more universally, artists from different geographies who were sampled were specially selected.