Tios bizans iskeletlerinde adli antropolojide kullanılan kimliklendirme metotlarının kullanılabilirliği
Availability of identification methods used in forensic anthropology on tios byzantine skeletons
  1. Tez No: 784642
  2. Yazar: ONUR SOYDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Adli olgularda soruşturmaların ana hedef ve amaçlarından biri, olaya dahil olan birey ya da bireylerin kimliklerinin kısa zamanda ve doğrulukla saptanmasıdır. Adli olgu niteliği kazanmış olan olaylarda yapısal bütünlüğünü kaybetmiş, zamanla birikte çürümüş ve ileri derecede yanarak tanınmaz hale gelmiş iskelet materyaller ile karşılaşılmaktadır. İskelet haline gelerek yumuşak dokusunu kaybetmiş kalıntıların adli kimliklendirilmelerinin yapılması adli antropoloji çalışmalarının titizlik ve özen gerektiren kavramlarından birisidir. Yapılmış olan çalışmaların bilimsel literatürde yer bularak gerçeklik ve güvenilirliğininde kanıtlanmış olması gerekmektedir. Hitit Üniversitesi antropoloji laboratuvarında yapılmış olan tez çalışmamızda, adli antropolojik tekniklerin ortaya çıkış süreci, bilimsel camiada yer bulmuş olan metotların detaylıca açıklanması, hangi durumlara göre ne tür adli antropolojik kimliklendirme metodlarının kullanılması gerektiği ile ilgili değerlendirme ve tartışma yapılmıştır. Bu çalışma Bizans dönemine tarihlendirilmiş olan Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bulunan Tios antik kentinden çıkarılmış olan iskeletlerin adli antropolojide kullanılan morfolojik yöntemler ile kimliklendirilmesini amaç edinmektedir. Tios antik kenti popülasyonuna ait 55 adet iskelet materyalde, morfolojik yöntemlere dayalı adli antropolojik kimliklendirme tekniklerinin iskelet materyallere uygulanabilirliği denenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main goals and purposes of investigations in forensic cases is to determine the identities of the individual or individuals involved in the event in a short time and with accuracy. Skeletal materials that have lost their structural integrity, decomposed over time and become unrecognizable by burning in a severe degree are encountered in events that have gained the quality of forensic cases. Forensic identification of remains that have lost their soft tissue by becoming skeletons is one of the concepts that require meticulousness and care in forensic anthropology studies. The studies that have been done should be found in the scientific literature and proven in their validity and reliability. In our thesis study, which was carried out in the anthropology laboratory of Hitit University, an evaluation and discussion was made about the emergence of forensic anthropological techniques, the detailed explanation of the methods found in the scientific community, and what kind of forensic anthropological identification methods should be used according to which situations. This study aims to identify the skeletons excavated from the ancient city of Tios, located in the Çaycuma district of Zonguldak province, which was dated to the Byzantine period, with the morphological methods used in forensic anthropology. The applicability of forensic anthropological identification techniques based on morphological methods to skeletal materials was tested on 55 skeletal materials belonging to the population of the ancient city of Tios.