Ultrasound stimulated hexagonal boron nitrides as cancer drug nanocarriers
Kanser ilaç nanotaşıyıcıları olarak ultrases ile uyarılmış hegzagonal bor nitrürler
- Tez No: 784641
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET VARDAR, DR. HÜLYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hücresel fizyolojide önemli bir rol oynadığı bilinen elektriksel uyarım, kanser tedavisi ve rejeneratif tıp olmak üzere terapötik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak gerçek hayattaki uygulamalarda, kablo ve elektrot kullanımı zorluklara neden olmaktadır. Piezoelektrik nanomalzemeler (NM'ler), kablo ve elektrot kullanımına gerek olmadan ultrases (US) dalgaları gibi hedeflenen şekilde elektriksel uyarım oluşturmak için kullanılabilir. Hegzagonal bor nitrürler (hBN'ler), düşük toksisiteleri ve sulu ortamlarda yavaş bozunma profilleri ile biyouyumlu NM'ler olarak kabul edilmektedir. Kesin olmamakla birlikte hBN'nin bozunma ürünlerinden birinin borik asit (BA) olduğu düşünülmektedir. Bu özellikleri ile hBN'ler iyi nanotaşıyıcılar olarak kabul edilir. Bu tezde, hBN'ler ilk olarak Kimyasal Buhar Biriktirme (CVD) tekniği ile sentezlenmiş ve görüntüleme, spektroskopik ve termal teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Daha sonra piezo tepki kuvvet mikroskobu (PRFM) ile piezoelektrik özellikleri incelenmiştir. Ardından kemoterapötik bir ilaç olan doksorubisinin (Dox) yükleme etkinliği ve salınımı, değişen pH'larda ve inkübasyon sürelerinde ve US maruziyetiyle değerlendirilmiştir. İlaç taşıyıcı sistemi olarak kullanılan piezoelektrik hBN'lerin, US ile aktive edilerek hem PC3 insan prostat kanseri hem de PNT1A normal yetişkin prostat epitel hücre hatları üzerine etkisi in vitro olarak test edilmiştir. US ile hBN-Dox'un prostat kanseri hücrelerinin proliferasyonunu önemli ölçüde inhibe ettiği bulunmuştur. Bu sonuçlar, US uygulaması ile hBN'lerin potansiyel bir ilaç nanotaşıyıcısı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Electrical stimulation, known to play an important role in cellular physiology, is widely used in therapeutic applications including cancer therapy and regenerative medicine. However, use of cables and electrodes causes difficulties in real life applications. Piezoelectric nanomaterials (NMs) can be used to generate electrical stimulation in a targeted manner through ultrasound (US) waves. Hexagonal boron nitrides (hBNs) are considered biocompatible NMs with their low toxicity and slow degradation profiles in aqueous media. Although it is not clear, one of their degradation products is thought to be boric acid (BA) with a threapautic effect. With these features, hBNs are considered as good nanocarriers. In this thesis, hBNs were first synthesized by Chemical Vapor Deposition (CVD) and characterized using imaging, spectroscopic and thermal techniques. Then, their piezoelectric properties were investigated by Piezoresponse Force Microscopy (PRFM). Next, the loading efficiency and release of a chemotherapeutic drug, doxorubicin (Dox), at varying pHs and incubations times, and US exposure were evaluated. Finally, the influence of piezoelectricity of hBNs on its drug carrier potential was tested in vitro using PC3 human prostate cancer and PNT1A normal adult prostate epithelial cell lines. It was found that the US-induced hBN-Dox significantly inhibited the proliferation of prostate cancer cells. The results of this study suggest that hBNs with the application of US can be a potential drug nanocarrier.