MTR ve Tios toplumlarında patoloji benzeri varyasyonların ayırt edilmesi
Disting pathology-like variations in MTR and Tios populations
  1. Tez No: 939884
  2. Yazar: NURDAN ASİYE TÜRKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOLGA ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Patoloji, Anthropology, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsanın geçmiş dönemlerdeki yaşamını ayrıntılı bir biçimde inceleyen bilim dalına paleoantropoloji denilmektedir. İnsan iskeletlerinin üzerinde gözlemlenen varyasyonlar, çevresel ve genetik faktörlerden etkilenerek ortaya çıkan morfolojik çeşitliliklerdir. Varyasyonlar iskelet üzerinde metrik ölçümler yapılmadan gözlemleme yoluyla tespit edilirler ve genellikle mevcut olup olmadığı not edilir. Bazı varyasyonların iskelette bulundukları konumlarında dolayı patolojik oluşumlarla karışabilmektedir, bu sebeple varyasyon incelemeleri yapılırken dikkatli olmak gerekmektedir. Patolojiyle karıştırılması muhtemel olan varyasyonların tanımlamak, Tios Antik Kenti Bizans Dönemi ve Sinop Kefevi (MTR) Nekropolü Bizans Dönemi toplumlarında yaşamış olan insanların iskeletleri üzerinde oluşmuş patolojiye benzeyen varyasyonları tespit etmek, kadın ve erkek cinsiyetleri arasında bağlantılı bir ilişkinin olup olmadığını açıklamak ve bu varyasyonların patolojik durumlarla karıştırılmasını önlemek amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 2016 yılında Tios/Filyos Antik Kenti Bizans Dönemi kazılardan çıkarılan 55 bireyin 38 erişkin bireyleri ve Sinop Kefevi (MTR) nekropolünden çıkarılan 118 bireyin ise 76 erişkin bireylerine ait kafatasında 22 adet varyasyon ve vücut kemikleri 20 adet patolojiye benzeyen nonmetrik özellikler incelenip değerlendirilmiştir. Tios/Filyos ve MTR toplumlarında kafatasında farklı oranlarda patolojik görünümlü varyasyonlar gözlemlenmiştir. Accessory vessel groove varyasyonu, Tios toplumunda %5,4, MTR toplumunda ise %19,29 oranında tespite dilmiştir. Vücut kemiklerinde ise Tios/Filyos toplumunda septal apertura %8,69 oranında gözlemlenirken MTR toplumunda bu oran %19,32 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paleoanthropology is the branch of science that studies human life in the past in detail. Variations observed on human skeletons are morphological variations influenced by environmental and genetic factors. Variations are detected by observation without metric measurements on the skeleton and are usually noted as present or absent. Some variations may be confused with pathologic entities due to their location on the skeleton, so care must be taken when examining variation. The aim of this study was to identify variations that are likely to be confused with pathology, to identify pathology-like variations on the skeletons of people who lived in the Byzantine period of the ancient city of Tios and the Byzantine period of the Sinop Kefevi (MTR) Necropolis, to explain whether there is a relationship between male and female gender, and to prevent these variations from being confused with pathological conditions. In this study, 22 variations in the skull and 20 nonmetric features resembling pathology were examined and evaluated in the skulls of 38 adult individuals of 55 individuals excavated from the Byzantine Period excavations of the ancient city of Tios/Filyos and 76 adult individuals of 118 individuals excavated from the Sinop Kefevi (MTR) necropolis in 2016. In the Tios/Filyos and MTR populations, different proportions of pathological-looking variations were observed in the skull. Accessory vessel groove variation was detected at a rate of 5.4% in the Tios community and 19.29% in the MTR community. In the body bones, septal aperture was observed in 8.69% of the Tios/Filyos community, while this rate was 19.32% in the MTR community.