Spor işletmelerinden yararlananların hizmet kalitesi algısı: Artvin ili spor işletmeleri örneği
Service quality perception of those who benefit from sport facility: Example of Artvin province sport facilities
- Tez No: 784647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Spor işletmeleri insanların spor ihtiyaçlarını gidermek için faaliyet gösteren kuruluşlardır. Spor işletmeleri hizmet sunumlarını gerçekleştirirken öncelikli hedefleri müşterilerin isteklerini karşılamak olmalıdır. Spor işletmelerinden hizmet alan müşterilerin algıladıkları hizmet kalitesinin olumlu olması, spor işletmesinin tercih edilmesini arttıracaktır. Bu araştırma, Artvin ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren spor işletmelerinden hizmet alan bireylerin, algıladıkları hizmet kalitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında Artvin ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren spor işletmelerinden hizmet alan müşteriler örneklem olarak seçilmiştir. Veriler kolayda örneklem yöntemi ile toplanmış ve toplam 306 kişinin vermiş olduğu yanıtlar ile veriler analiz edilmiştir. Ölçme aracı olarak Uçan'ın (2007) geliştirmiş olduğu“Spor-Fitness Merkezlerinde Algılanan Hizmet Kalitesi”(SFM-HKÖ) Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 6 boyut ve 31 maddeden oluşmaktadır. Verilerin analizinde faktör analizi, güvenilirlik analizi, normallik testi yapılmıştır. Normallik analizinin sonuçlarına göre verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda oluşturulmuş olan hipotezlerin test edilmesinde, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek amacı ile korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir durumu, çalışma durumu, ikamet edilen bölgede alternatif spor merkezi durumu, spor merkezinin tercihler arasında ilk sırada yer alması, öğrenim durumu gibi demografik değişkenlerine ait algılanan hizmet kalitesinde anlamlı farklılıklar olduğu yönünde oluşturulan hipotezler doğrulanmıştır. Ancak spor merkezinden hizmet alma süresi ve ilk kez bir spor salonundan yararlanma gibi demografik değişkenlerine göre, algılanan hizmet kalitesi arasında anlamlı farklılıklar olmadığı için, oluşturulmuş olan hipotezler reddedilmiştir. Analiz sonuçları özetlenerek literatürdeki diğer çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Son olarak öneriler yapılarak araştırma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sport facilities are institutions which oprates to satisfy the people's sport needs.The most important aim of sport facilities is, while they actualize the service presentations, service presentations which can meet the customer's needs. Being positive of service quality, which is perceived by the customers getting service from sport facility, will increase the preference of sport facility. This research was done to determine the perception of service quality of people's who get service from sport facilities operating in Artvin and its districts. The datas were collected with the conveinence samling method and the datas were analyzed with the answers of 306 people in total. Uçan's Perceived Service Quality Of Sport-Fitness Centers Scale was used as measuring tool. The sacale consists of 6 factors and 3 items. In datas analysis, dimension analysis, relability analysis, normality aanalysis was done. According to the results of normality analysis, it is obsorved that the datas don't spread normally. In line with these results, to test the hypothesis Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H methods were used. In addition to this, in order to test the relationship between dependent variable and undependent variable, correlation analysis was done. According to the results of the analysis, in service quality perception of demografic variables, such as gender, age, marital status, income status, working status, sport center status in living area, being first of sport center in preferences, study status, are confirmed that the are meaningful differences. But according to the demografic variables, such as duration of getting service and benefiting from sport center for the first time because there is no meaningful differences in service quality perception, all the created hypothesises were rejected. Summarized results of analysis are compared with other studies in literatüre. Finally, the research was finished by suggesting.