Sağlık hizmetlerinde inovasyon yönetimi: Mobil sağlık uygulamalarının kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi
Innovation management in healthcare: Evaluation of mobile healthcare applications by users
- Tez No: 784646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÜZEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yaşamın her alanında karşımıza çıkan inovasyon, yeni fikirlerin uygulanmasında ve geliştirilmesinde sağlık alanında da başarılı katkılar sağlamaktadır. Özellikle son zamanlarda, hayatımızın önemli bir parçası haline gelen mobil cihazlarda yer alan sağlık uygulamaları, sağlık hizmetlerine ulaşma olanaklarının arttırılmasında çok önemli bir yenilik olarak hayatımıza girmiştir. Çalışmanın temel amacı; sağlık hizmetlerinde bir inovasyon olan mobil sağlık uygulamalarını kullananların kişisel sağlık kayıtlarına dair görüşlerini araştırmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda; iki kısımdan oluşan ve ilk kısımda 8 soruluk kişisel bilgiler içeren, ikinci kısımda ise 31 ifadeden oluşan bir ölçüm aracı geliştirilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesi aşamasında, anket yöntemi tercih edilmiş, 397 mobil sağlık uygulaması kullanıcısından oluşan anket verisi ile analizler yapılmıştır. Analizler yapılırken, SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; çalışmaya katılanların %56,2 si kadın, %43,8i erkektir. Katılımcıların çoğunluğu yani %42,6'sı 31-40 yaş aralığındadır. 51 yaş ve üstü katılımcı oranı %27,2 41-50 yaş aralığındaki katılımcı oranı %15,4 ve 20-30 yaş gurubundaki katılımcı oranı ise %14,9'dur. Yapılan araştırmalarda; ankete katılan bireylerin mobil teknolojileri kullanım sıklığı, uygulamalara güvenleri ve teknolojiyi daha ileri seviyelere taşımak adına gerekli taleplerini içeren verilere başvurulmuştur. Tüm bunların ışığında; mobil sağlık uygulamalarının, mobil teknolojileri daha yaygın kullanan genç yaştaki bireyler gibi, daha ileri yaştaki bireyler için de hayatı daha konforlu yaşamak adına önemli bir yere sahip olduğu değerlendirmesi yapılmıştır. Bugünün gençlerinin, yarının yetişkinleri olacağı düşünüldüğünde, mobil sağlık uygulamalarının, sağlık hizmetlerinin sunulmasında ve pazarlanmasında büyük bir öneme sahip olacağı su götürmez bir gerçektir. Dünya çapında artan nüfus ile birlikte, sağlık sorunları ile başa çıkmada; zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan ve bireylerin sağlıkları ile ilgili bilgi düzeylerinde artış sağlayan mobil teknolojilerin sunduğu faydalardan yararlanılması ve mobil sağlık uygulamalarının geliştirilmesine yönelik daha fazla çalışmanın yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
İnnovation which we encounter in every sphere of life, makes successful contributions to implementation and developments of new ideas in health care service. Health applications in mobile devices which have become an important part of our lives recently, has entered our lives as a very important innovation for increasing the opportunities to reach health care services. The main aim of the study is, exploration the opinions of individuals health care records who use mobile health applications an innovation in health care.İn accordance with this purpose, a measurement tool was developed which consisting of two parts, in the firs part containing 8 personal knowledge and the second part consisting of 31 statements. At the stage of research data acquisition, the survey method was preferred and analyzes were made with the survey data which consisting of 397 mobil health care application users. SPSS packaged software was used for analysis. %56.2 of the participants are female and %43.8 are male. The most of the participants, that is %42.6 are between the ages of 31-40. The rate of the participants over the age of 51 is %27.2. The rate of the participants between 41-50 ages is %15.4 and the rate of the participants between 20-30 ages is %14.9. İn the researches, the data including the frequency of use of mobile technology applications, their trust in the applications and necessary demands in order to take the technology to higher level were consulted. İn the light of all this, it has been determined that, mobile health applications make life more comfortable for older persons such as younger persons who use mobile Technologies more widespread. Considering that today's youth people will be tomorrow's adults, it is an undeniable fact that mobile health applications will have a great importance in the delivery and marketing of health sevices.With the increasing population around the World, it is thought that more work should be done to benefit from and develop the benefits of mobile Technologies which provide time and cost savings in coping with health problems and increase the level of knowledge about the health of individuals.