Le facteur culturel/civilisationnel dans la politique étrangère : les relations entre la Turquie et l'Azerbaïdjan
Dış politikada kültür/medeniyet faktörü: Türkiye-Azerbaycan ilişkileri
  1. Tez No: 784650
  2. Yazar: NABAT GARAKHANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAUL DUMONT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Université de Strasbourg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışma Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin siyasi, ekonomik, enerji ve askeri yönlerini ele almıştır. İlişkilerde kullanılan“bir millet iki devlet”ifadesi ve benzeri ifadeler duygusal kabul edilmiş olup ilişkilerin temelinde ortak bir geçmişin, ortak kültürel değerlerin, ortak inançların ve diğer ortak gerçeklerin varlığı kabul edilse bile bu boyutların akademik çalışmalarda fazla yeri yoktur. Çalışma, kültürel olgunun Türkiye-Azerbaycan ilişkilerindeki yerine yaklaşmayı amaçlamaktadır. Amaç, kültürün ikili ilişkilerde sosyal düzeyde sadece duygusal bir yönü mü oluşturduğunu, yoksa ilişkilerin siyasi yönünü ve diğer yönlerini mi etkilediğini bilmektir. Kültürel ilişkiler üzerine yapılan araştırmalar sadece tek bir döneme ilişkin verileri incelemiş olup tarihsel yönü ile fazla ilgilenmemiş ve herhangi bir teorik temel belirtmemektedir. Kültürel ilişkilerin Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine etkisi fazla tartışılmıştır. Çeşitli dillerde yazılmış kaynaklar çalışmamızda yer almaktadır. Nitekim kültürel ilişkilerin devletler arası ilişkiler üzerindeki etkisi dünyada en çok incelenen konulardan biri değildir. Bu çalışmalarda ilişkilerin siyasi, ekonomik ve askeri yönleri daha çok tercih edilmiştir. Kültürel olguyla ancak uluslararası ilişkilerde“yumuşak güç”kavramının öneminin artmasıyla ve Soğuk Savaş sonrası uluslararası ilişkilerde doğan yeni yaklaşımlar çerçevesinde ilgilenilmiştir. Çalışmada 20. yüzyılın sonu ile 21. yüzyılın başı arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Başka bir deyişle, çalışma 1991 yılında Azerbaycan'ın bağımsızlığından 2014 yılına kadar kültürel ilişkilere ayrılmıştır. İlişkilerin kültürel yönü merkezi oluşturduğundan çalışmamızın geçmiş dönemleri de bizim için önemlidir. Böylece gerektiğinde bu dönemler de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scientific studies generally deal with the political, economic, energy and military aspects of relations between Azerbaijan and Turkey. The phrase“one nation two states”and other similar expressions used in relationships are considered emotional. Even if one accepts the existence of a common past, common cultural values, common beliefs and other common facts underlying these relationships, these dimensions do not have much place in academic studies. The study aims at approaching the place of the cultural fact in the relations Turkey – Azerbaijan. The objective is to know if culture constitutes only an emotional aspect at the social level in the bilateral relations, or if it influences the political aspect and the other aspects of the relations. Scientific research has been conducted on this subject so far. These studies, which are not numerous, have almost all been carried out in Turkey and Azerbaijan. Studies on cultural relations examine data relating to a single period only. Moreover, they do not deal much with the historical aspect and do not state any theoretical basis. The impact of cultural relations on relations between Turkey and Azerbaijan is not discussed much. Sources written in various languages ​​are included in our work. Indeed, the influence of cultural relations on relations between States is not one of the most analyzed subjects in the world. Political, economic and military aspects of relations are more preferred in these studies. We are interested in the cultural fact only with the increase in the importance of the notion of“softpower”in international relations and within the framework of new approaches born in international relations after the Cold War. The study will approach the relations between the end of the 20th century and the beginning of the 21st century. In other words, the study is devoted to cultural relations from the independence of Azerbaijan in 1991 until 2014. Since the cultural aspect of relations constitutes the center of our study, the previous periods are also important for us. Thus, these periods were also analyzed if necessary.