Bel ağrılı hastalarda solunum tipinin derin spinal stabilizatör kas kalınlıkları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of respiratory type on deep spinal stabilizer muscle thickness in low back pain subjects
  1. Tez No: 784673
  2. Yazar: OSMAN ŞENOL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yıldız OŞ. Bel ağrılı hastalarda solunum tipinin derin spinal stabilizatör kas kalınlıkları üzerine etkisinin incelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü NörolojiFizyoterapistliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2023. Diyafragma, Transversus Abdominis (TrA) ve pelvik tabanı oluşturan kaslar hem lumbal stabilizasyonda hem de solunum fonksiyonunda görev alan kaslardır. Bu kasların tonik aktivitesi ile stabilite korunurken transversus abdominis ve diyafragma solunumda koordine bir şekilde hareket eder. Bel ağrısıile bu stabilite kaslarının zayıf nöromüsküler kontrolü potansiyel olarak solunumu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı bel ağrılı bireylerde solunum paterninin derin stabilizatör kas kalınlıkları üzerine etkisini incelemekti. Çalışmaya 51 bel ağrılı ve 51 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların solunum paterni Solunum Hareketinin Manuel Değerlendirilmesi yöntemi ile, TrA ve lumbal multifidus (MF) kas kalınlıkları ultrason ile değerlendirildi. Bel ağrılı bireylerin ağrı seviyeleri Vizüel Analog Skala (VAS) ile, özür seviyeleri Oswestry Özür İndeksi (OÖİ) ile değerlendirildi. Bel ağrılı grubun %62,7'si torasik solunum %37,3'ü diyafragmatik solunum yaparken, sağlıklı grubun %66,7'si diyafragmatik solunum, %33,3'ü torasik solunum yapmaktaydı. Gruplar arasında solunum paterni yönünden anlamlı fark vardı (p=0.003). Bel ağrılı grubun daha çok torasik solunum, sağlıklı grubun ise daha çok diyafragmatik solunum yaptığı görüldü. Torasik solunum yapan bel ağrılı bireylerin TrA ve lumbal MF kas kalınlık değişimleri daha düşüktü (p=0.003, p=0.002 p=0.006 p=0.013) Diyafragmatik solunum yapan bel ağrılı bireylerin ise sağ TrA kalınlık değişimi (%) daha düşüktü (p=0.023).Bel ağrılı gruptaki bireylerin solunum paternleri ile VAS değerleri (cm) arasında anlamlı bir fark bulundu (p=0.015). Torasik solunum yapan bireylerin VAS değerleri daha yüksekti. Bel ağrılı grupta torasik solunum ve diyafragmatik solunum yapanlar arasında OÖİ skorları ve ağrı süreleri açısından anlamlı bir fark bulunamadı (p=0.391, p=0.328). Çalışmanın sonucunda solunum paterninin derin stabilizatör kasların kas kalınlıklarını etkilediği görüldü. Bel ağrılı grupta torasik solunum yapanların diyafragmatik solunum yapanlara göre TrA ve lumbal MF kaslarının kas kalınlıkları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Yıldız OŞ. Investigation of the effect of breathing type on deep spinal stabilizer muscle thicknesses in patients with low back pain. Hacettepe University Health Sciences Institute Neurology Physiotherapist Master Thesis, Ankara, 2023. The diaphragm, Transversus Abdominis (TrA) and pelvic floor muscles are the muscles involved in both lumbar stabilization and respiratory function. While maintaining stability with the tonic activity of these muscles, the transversus abdominis and diaphragm act in a coordinated manner in breathing. With low back pain, poor neuromuscular control of these stability muscles can potentially adversely affect breathing. The aim of this study was to examine the effect of breathing pattern on deep stabilizer muscle thicknesses in individuals with low back pain. 51 low back pain and 51 healthy individuals were included in the study. The respiratory pattern of the participants was evaluated by Manual Evaluation of Respiratory Movement method, and TrA and lumbar multifidus (MF) muscle thicknesses were evaluated by ultrasound. Pain levels of individuals with low back pain were evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS), and disability levels were evaluated with the Oswestry Disability Index (ODI). While 62,7% of the group with low back pain had thoracic breathing and 37,3% of them were diaphragmatic breathing, 66,7% of the healthy group was doing diaphragmatic breathing and 33,3% was thoracic breathing. There was a significant difference in respiratory pattern between the groups (p=0.003). It was observed that the group with low back pain did more thoracic breathing, and the healthy group did more diaphragmatic breathing. TrA and lumbar MF muscle thickness changes were lower in individuals with low back pain breathing thoracically (p=0.003, p=0.002 p=0.006 p=0.013) In individuals with low back pain breathing diaphragmatically, right TrA thickness change (%) was lower (p=0.023). A significant difference was found between respiratory patterns and VAS values (cm) of individuals in the low back pain group (p=0.015). Individuals with thoracic respiration had higher VAS values. In the low back pain group, no significant difference was found between the thoracic and diaphragmatic breathing groups in terms of ODI scores and pain duration (p=0.391, p=0.328). As a result of the study, it was seen that the breathing pattern affected the muscle thickness of the deep stabilizer muscles. In the group with low back pain, the thickness of the TrA and lumbar MF muscles of the thoracic and diaphragmatic respiratory muscles decreased.