COVID-19 geçiren bireylerde fiziksel aktivite düzeyi ve beden kitle indekslerinin incelenmesi
Examination of physical activity level and body mass index in individuals with COVID-19
- Tez No: 784729
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Spor, Veteriner Hekimliği, Public Health, Sports, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada covid-19 hastalığını geçirmiş bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin ve beden kitle indekslerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde covid-19 geçirmiş 260 katılımcıdan anket yoluyla elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmada katılımcılara ait demografik bulgular, covid-19 hastalık sürecine ilişkin bulgular, fiziksel aktivite düzeyleri ve beden kitle indekslerine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcı grubun fiziksel aktivitelerinin yüksek düzeyde (1929.09) olduğu görülmüştür. Yine katılımcıların beden kitle indekslerinin ortalaması 24.10 olarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bir diğer sonuç ise katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri beden kitle indeksleri sınıflandırmasına göre farklılık göstermezken cinsiyet değişkenine göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the physical activity levels and body mass indexes of individuals who had covid-19 disease. For this purpose, the data obtained through questionnaires from 260 participants who had covid-19 were analyzed by statistical analysis method. In the study, in which the screening model was used, demographic findings of the participants, findings related to the covid-19 disease process, physical activity levels and body mass indexes were obtained. According to the results of the research, it was seen that the physical activities of the participant group were at a high level (1929.09). Again, the average body mass index of the participants was obtained as 24.10. Another result obtained from the study is that while the physical activity levels of the participants did not differ according to the classification of body mass indexes, they differed according to the gender variable.