Avrupalılaşma bağlamında Avrupa İdari Alanı'nın ülkelerin kamu yönetimi yapılarına etkileri: 'Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan karşılaştırmalı örneği'
The effects of the European Administrative Space on the public administration structures of countries in the context of Europeanization: 'Comparative example of Turkey, Greece, Bulgaria and Serbia'
  1. Tez No: 784728
  2. Yazar: AYKUT AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RENGÜL EKİZCELEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 488
Özet
Avrupalılaşma, Avrupa Birliği'nin (AB) siyasal, sosyal ve iktisadi dinamiklerinin ve norm, ilke ve değerlerinin ulus içi söylemlere, yapılara ve idari uygulamalara yansıma sürecini ifade etmektedir. 1990'lı yılların sonundan itibaren AB, benimsenen ilke, değer ve standartları kamu yönetimi alanı özelinde yansıtmak ve Avrupa kıtasında ortak bir kamu yönetimi anlayışının yerleştirerek bir Avrupa İdari Alanı oluşturmaya yönelik çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. Bu çalışmanın konusu, Avrupalılaşma çerçevesinde, AB'nin kamu yönetimi alanı özelinde belirlediği ilke ve standartlar sonucu üye ve aday ülkelerin kamu yönetimi yapılarının yakınlaşmasını ifade eden Avrupa İdari Alanı'nın Avrupa Birliği üyesi ve adayı olan devletlerin kamu yönetimi yapıları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu doğrultuda Avrupa İdari Alanı ilkeleri çerçevesinde Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Türkiye kamu yönetimleri, ülkelerin anayasaları üzerinden merkezi teşkilatlanmaları, kamu personel rejimleri, kamu mali yönetimleri, devlet-vatandaş ilişkileri, idari reformlar ve yerel yönetimler başlıkları altında değerlendirilmektedir. Çalışmada, ayrıntılı şekilde yapılan literatür incelemesi sonucu elde edilen veriler/bilgiler örnek ülkeler üzerinden karşılaştırmalı analiz yöntemiyle yorumlanmaktadır. Bir bütün olarak ele alındığında Avrupalılaşma bağlamında Avrupa İdari Alanı'nın Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Türkiye kamu yönetimlerinin her düzeyinde ve kapsamında yaşanan değişim ve dönüşümlerin ana belirleyicilerinden biri olduğunu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Europeanization is the process of reflection of the political, social and economic dynamics and norms, principles and values of the European Union (EU) to national discourses, structures and administrative practices. Since the end of the 1990s, the EU has been taking various initiatives to reflect the principles, values and standards adopted in the field of public administration and to establish a European Administrative Space by placing a common public administration understanding in the European continent. The subject of this study is to examine the effects of the European Administrative Area, which expresses the convergence of the public administration structures of the member and candidate countries as a result of the principles and standards determined by the EU within the framework of Europeanization, on the public administration structures of the states that are members and candidates of the European Union. In this direction, within the framework of the principles of the European Administrative Area, the public administrations of Greece, Bulgaria, Serbia and Turkey are evaluated under the titles of central organization of the countries through their constitutions, public personnel regimes, public financial administrations, state-citizen relations, administrative reforms and local administrations. In the study, the data/information obtained as a result of a detailed literature review is interpreted with the comparative analysis method over the sample countries. When considered as a whole, it is concluded that the European Administrative Area is one of the main determinants of the changes and transformations experienced at every level and scope of public administrations in Greece, Bulgaria, Serbia and Turkey in the context of Europeanization.