Prizren'de kentsel kadın yoksulluğu
Urban women's poverty in Prizren
  1. Tez No: 784762
  2. Yazar: SEZEN HOTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HATİPLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kosova, Balkan coğrafyasının en kritik bölgelerinden birinde yer almaktadır. Öte yandan, tarihi bağlarla Türkiye ve diğer bölgesel devletlerle bir ilişki içerisindedir. Yeni bir devlet olması bakımından ve geçmiş yönetimlerden devraldığı kötü miras nedeniyle yoksulluk sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Kosova'nın en fazla uğraştığı yoksulluk; kentsel yoksulluktur. Bu noktada Prizren'in diğer şehirlerden daha fazla önem arz ettiği bilinmektedir. Çünkü Prizden, Kosova'nın sadece ikinci büyük şehri değil, medeniyetin de canlı olduğu bir şehirdir. Prizren tarihsel süreç bakımından eski Yugoslavya'nın etnik uygulamalarına maruz kalmıştır. Bu uygulamalardan en fazla etkilenen alan ekonomi olup, en fazla etkilenen kesimde kadınlar olmuştur.“Prizren'de Kentsel Kadın Yoksulluğu”başlığı altında yapılan bu çalışmanın amacı, Prizren'de uzun süredir var olan ihmal edilmişliği ve ekonomik sorunların sebep olduğu durumları tespit etmektir. Özellikle yoksulluk konusu, kentsel alanda ve kadın bazında ele alınmıştır. Çalışmanın önemi Prizren' deki kentsel kadın yoksulluğunun nedenlerini başlıklar altında belirtmek ve bununla ilgili ulusal ve uluslararası alanda önlem alınmasını sağlamaktır. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmada, Prizren'de kentsel kadın yoksulluğu üzerine araştırma yapmak amacıyla 224 kadına anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek bulgular saptanmış ve literatür taramasıyla oluşturulan sonuç ile araştırma sonuçları birleştirilmiş buna göre yorumlanılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kosovo is located in one of the most critical regions of the Balkan geography. On the other hand, it is in a relationship with Turkey and other regional states with historical ties. In terms of being a new state and due to the bad legacy it inherited from the past administrations, it faces the problem of poverty. The povery that Kosovo deals with the most; urban poverty. At this point, it is known that Prizren is more important than other cities. Because Prizren is not only the second largest city in Kosovo, but also a city where civilization is alive. Prizren has historically been exposed to the ethnic practices of the former Yugoslavia. The area most affected by these practices was the economy, and women were the most affected segment. The aim of this study, which was carried out under the title of“Urban Women's Poverty in Prizren”, is to determine the long-standing neglect in Prizren and the situations caused by economic problems. In particular, this issue of povery was handled in the urban area and on the basis of women. The importance of the study is to state the causes of urban women's poverty in Prizren under the headings and to take precautions in the national and international arena. The study consists of five parts. In the study, a questionnaire was applied to 224 women in order to conduct research on urban women's poverty in Prizren. The data obtained were analyzed and the findings were determined, and the results of the literatüre revıew were combined with the research results, interpreted accordingly and suggestions were made.