Cloning, expression, characterization, and applications of arctic pseudomonas putida origin (AFPA) antifreeze protein
Pseudomonas putıda kökenli (AFPA) antifriz proteinin klonlanması, ekpresyonu, karakterizasyonu ve uygulamaları
- Tez No: 784763
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Endüstriyel uygulamalarda karşılaşılan, katı yüzeylerdeki buz oluşumu yüksek enerji tüketimine, cihazlarda performans düşüşüne ve felaketlere yol açabilen büyük bir sorundur. Antifriz yüzeylerin hazırlanması, yüzeylerde meydana gelen buz birikimini engelleyerek işletim maaliyetlerini azaltmada ve yüzeylerin ömrünü uzatmada kritik bir öneme sahiptir. Antifriz yüzeylerin elde edilmesi için kryoprotektan maddelerin kullanımı pek çok farklı alanda görülen etkili bir yöntemdir. Antifriz proteinler (AFP) donma noktasını düşürebilen ve buz kristalinin büyümesini termal histerezis ve rekristalizasyon inhibisyonu ile engelleyebilen doğal bir kryoprotektanlardır. Bu çalışmada, rekombinant protein teknolojisi ile AFP E.coli bakterisinde klonlanıp, eksprese edilmiştir. Sonrasında, üretilmiş olan AFPler, oxygen plazma ile aktifleştirilmiş olan alüminyum yüzeylere modifiye edilip ve AFP immobilize edilmiş yüzeylerin antifriz etkinliği gözlemlenmiştir. Geliştirilmiş olan AFP kaplı alüminyum yüzeyler yüksek derecede antifriz etkinliğini alüminyum yüzeylere kazandırmıştır. Bu tezin, enerji tasarrufu ve yüksek performans elde edilmesi amacıyla, AFP'lerin endüstriyel tabanlı biyoteknolojik uygulamaları için yeni bir bakış açısı kazandıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ice formation on a solid surface is a major challenge in industrial applications, it causes higher energy consumption and performance deterioration, and might lead to catastrophic results. The preparation of anti-icing surfaces to prohibit ice accumulation on a surface is crucial to reduce operational costs and extend the surface's lifetime. The utilization of cryoprotectants to obtain anti-icing surfaces is an effective method and is applicable in multiple fields. Antifreeze proteins (AFPs) are natural cryoprotectants to obtain anti-icing surfaces having the ability to decrease the freezing point and prevent ice-crystal growth via thermal hysteresis (TH) and Ice Recrystallization Inhibition (IRI). This thesis reports the molecular cloning, expression, and production of AFP from E. coli via recombinant protein technology. Subsequently, produced recombinant AFPs were immobilized on aluminum surfaces by oxygen plasma to activate surface functional groups on aluminum. The anti-icing activity of the developed recombinant AFP-immobilized aluminum surfaces was evaluated. As a result, the novel coated AFP exhibited promising antifreeze activity with a high degree of anti-icing ability on aluminum surfaces. The outcome of this study provides new insight into the biotechnological application of antifreeze proteins for various industrial applications for energy-saving and higher performance.