Yaygın anksiyete bozukluğu tanısı alan kadınlarda şiddete karşı tutumun bilişsel çarpıtmalar ile ilişkisi
The relationship of attitudes towards violence and cognitive distortions in women diagnosed with generalized anxiety disorder
- Tez No: 784781
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAYKÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmamız yaygın anksiyete bozukluğu tanısı alan kadınlar ile benzer sosyodemografik özelliklere sahip olan sağlıklı kadın popülasyonunun yakın ilişkilerinde şiddete karşı tutumlarını, bu tutumların bilişsel çarpıtmalarla ilişkisini ve iki grup arasındaki benzerlik ve farklılıkları belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmamıza yaygın anksiyete bozukluğu olan 98 kadın hasta ve herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan 96 kadın kontrol olmak üzere toplam 194 katılımcı alındı. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Bilişsel Çarpıtma Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği Gözden Geçirilmiş Form uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study investigates the attitudes of two groups of women (one group diagnosed with generalized anxiety disorder and the other group healthy women with similar sociodemographic characteristics) towards violence, the relationship between these attitudes and cognitive distortions, and the similarities and differences between these groups' attitudes. Method: The study comprised 194 participants, including 98 female patients with generalized anxiety disorder and 96 female participants as a control group without any psychiatric diagnosis. The Sociodemographic Data Form, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Cognitive Distortion Scale, and Intimate Partner Violence Attitude Scale Revised Form were administered to the participants.