Klinik öneme sahip bazı ilaç etken maddelerinin Drosophila melanogaster (Meigen)'ın yaşama, gelişme ve bazı erginözelliklerine etkileri
The effects of active substances of clinicallyimportant drugs on survival, development and some adulttraits of Drosophila melanogaster (Meigen)
- Tez No: 784791
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BÜYÜKGÜZEL, PROF. DR. ENDER BÜYÜKGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Zararlı böcekler ile mücadelede, çevreye ve yararlı organizmalara olumsuz etkisi olan sentetik organik insektisitler yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla toksik olmayan veya daha az çevresel zararı olan kimyasalların kullanılması konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Model organizma olarak laboratuvar şartlarında Drosophila melanogaster (Meigen) (W1118 Diptera: Drosophilidae) yapay besin ortamında beslenerek klinik öneme sahip ilaç etken maddelerinin (penisilin, flukonazol, asiklovir, piperazin) böceğin yaşama oranı, gelişme süresi, ergin ömür uzunluğu, yumurta verimi ve açılma oranı üzerine etkisi incelendi. Böceğin birince evre larvaları penisilinin 100, 200, 400 ve 800 mg/L, flukonazolün 100, 200, 400, 800 ve 1250 mg/L, asiklovirin 10, 50, 100 ve 200 mg/L, piperazinin 50, 200, 400 ve 800 mg/L konsantrasyonlarını içeren yapay besinler ile beslendi. D. melanogaster'in ergin öncesi evrelerdeki yaşama,gelişme ve ergin özellikleri ilaç etken maddelerinin artan konsantrasyonlarıyla olumsuz yönde etkiledikleri görüldü. Tüm larval evrelerde ilaç etken maddeleri konsantrasyonlarına karşı önemli hassasiyet gözlemlendi. Besine ilave edilen penisilin dozlarının tümü larval evrede (3. evre) ve larva sonrası evreler olan pup ve ergin evrelerde yaşama oranını artan konsantrasyonlar ile ters orantılı olarak önemli derecede düşürdü. Kontrol besinine bırakılan larvaların % 91,00 ± 3,27'i 3. evreye ve pup evresine, % 89,00 ± 4,09' u ise ergin evreye ulaştı. En yüksek penisilin konsantrasyonunu olan 800 mg/L içeren besin 3. evreye ulaşan larvaların oranını % 11,00 ± 2,59'e, pup ve ergin olma oranını % 10,00 ± 1,00'a önemli derecede düşürdü. Penisilinin düşük konsantrasyonlarını içeren besinler ile beslenen larvaların 3. larval evreye ulaşma, pup ve ergin olma sürelerinin istatistiksel olarak etkilenmediği görüldü. Buna karşılık böceğin pup ve ergin gelişme sürelerinde penisilinin 400 mg/L'lik konsantrasyonunda kontrole göre uzama görülse de istatistiksel bir fark oluşmadı. Besine ilave edilen en yüksek penisilin konsantrasyonu (800 mg/L) meyve sineğinin ergin evreye kadar gelişimini önemli derecede geciktirdi. Besine ilave edilen penisilinin bu konsantrasyonu 3. evreye ulaşma süresini yaklaşık ortalama 1,5 gün, ergin olma süresini 8,12 ± 0,28 günden 11,12 ± 1,28 güne ortalama 3 gün önemli derecede uzattı. Kontrol besininde erginler 42,08 ± 0,50 gün yaşarken en yüksek konsantrasyon olan 800 mg/L'de bu süre 2,30 ± 0,15 güne düştü. Benzer etki penisilinin yüksek konsantrasyonlarında dişilerin yumurta verimi üzerinde de görüldü. Penisilinin en yüksek besinsel miktarı (800 mg/L) dişilerin yaşam boyu bıraktığı yumurta sayısını kontrol ile karşılaştırıldığında 133,2 ± 4,41'den 0.79 ± 0.18'e önemli derecede düşürdü. Bu antibiyotiğin denenen en yüksek konsantrasyonu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında yumurta açılma oranı % 82,35 ± 4,82'den 52,6 ± 4,49'ya düşdü. Flukonazolün tüm besinsel konsantrasyonları böceğin tüm evrelerindeki yaşama oranını artan konsantrasyonlar ile ters orantılı olarak önemli derecede düşürdü. Flukonazolün denenen en yüksek konsantrasyonu (1250 mg/L) 3. evreye ulaşan larva oranı ile pup olma oranını % 93,00 ± 2,95'den % 11,00 ± 2,59'e düşürdü. Kontrol besinine bırakılan larvaların % 93,00 ± 2,95'ü ergin evreye ulaşırken en yüksek flukonazol konsantrasyonunda bu oran % 8,00 ± 1,41'e önemli derecede düştü. Kontrol besini ile karşılaştırıldığında en yüksek konsantrasyon olan 1250 mg/L flukonazol içeren besin 3. larval evreye ulaşma ve pup olma süreleri ile ergin olma sürelerini yaklaşık olarak 1,5 uzattı. Flukonazolün 400, 800 ve 1250 mg/L'sını içeren besinlerde yetişen erginlerin ömür uzunluğu kontrol besinine kıyasla istatiksel olarak anlamlı olarak kısaldı. Kontrol besininde erginler ortalama 28,00 ± 0,20 gün yaşarken en yüksek konsantrasyon olan 1250 mg/L'de bu süre 1,62 ± 0,20 güne düştü. Kontrol besininden elde edilen dişilerden 154,37 ± 3,97 yumurta elde edilmiş olup 400 mg//L konsantrasyondan itibaren yumurta sayısı önemli derecede azaldı. Bu yumurta sayısı 1250 mg/L'lik flukonazol konsantrasyonu tarafından 8,3 ± 0,45'e önemli derecede düşürüldü. Yumurta açılma yüzdesi ise kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 100 mg/L flukonazolden itibaren önemli derecede azaldığı belirlendi. Besinlerde 100, 800 ve 1250 mg/L flukonazol içeren konsantrasyonlarda yumurta açılma oranı ortalama % 50 oranında düştü. Asiklovirin tüm besinsel konsantrasyonları böceğin tüm evrelerindeki yaşama oranını artan konsantrasyonlar ile ters orantılı olarak önemli derecede düşürdü. Asiklovirin en yüksek konsantrasyonu (200 mg/L) 3. evreye ulaşan larva oranını ve pup olma oranını % 91,00 ± 2,17'den % 26,00 ± 3,31'ya önemli derecede düşürdü. Kontrol besinine bırakılan larvaların % 91,00 ± 2,17'i ergin evreye ulaşırken denenen en yüksek asiklovir konsantrasyonu olan 200 mg/L'de bu oran % 24,00 ± 2,00'e önemli derecede düştü. Kontrol besini ile karşılaştırıldığında en yüksek konsantrasyonda (200 mg/L) asiklovir içeren besin 3. larval evreye ulaşma süresini yaklaşık olarak yarım gün uzattı. Bu antiviral maddenin denenen konsantrasyonları böceğin ergin olma süresinde etkili olmadı. Ancak 200 mg/L asiklovir konsantrasyonu pup olma süresini önemli derecede uzattı. Asiklovirin 100 ve 200 mg/L'sını içeren besinlerde yetişen erginlerin ömür uzunluğu kontrol besinine kıyasla istatiksel olarak önemli derecede kısaldı. Kontrol besininde erginler ortalama 27,55 ± 0,95 gün yaşarken en yüksek konsantrasyon olan 200 mg/L'de bu süre 6,8 ± 0,50 güne kısaldı. Buna karşılık düşük asiklovir konsantrasyonlarında (10 ve 50 mg/L) ergin ömür uzunluğu yaklaşık 4 gün önemli derecede uzadı. Asiklovirin 50 mg/L'si ergin ömrünü uzatırken yumurta verimini, açılma oranını önemli derecede düşürdü. Asiklovir 100 mg/L konsantrasyonundan itibaren hem ergin ömür uzunluğunu hem de yumurta verimini ve açılma oranını artan konsantrasyonlar ile ters orantılı olarak önemli derecede düşürdü. Kontrol besininden elde edilen dişilerden 140,75 ± 0,82 yumurta elde edilmiş olup bu sayı 200 mg/L'lik asiklovir konsantrasyonu tarafından 31,89 ± 4,45'e önemli derecede düşdü. Yumurta açılma yüzdesi ise kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 200 mg/L antiviral içeren konsantrasyonda ortalama % 30 oranında düştü. Piperazinin tüm besinsel konsantrasyonları böceğin tüm evrelerindeki yaşama oranını artan konsantrasyonlar ile ters orantılı olarak önemli derecede düşürdü. Piperazinin denenen en yüksek konsatrasyonu (800 mg/L) % 82,00 ± 1,00'den sırasıyla 3. larval evreye ulaşma oranını % 11,00 ± 0,85'e, pup olma oranını % 8,00 ± 1,59'e düşürdü. Kontrol besinine bırakılan larvaların % 81,00 ± 0,86'i ergin evreye ulaşırken piperazinin denenen en yüksek konsantrasyonunda (800 mg/L) bu oran % 8,00 ± 1,59'e önemli derecede düştü. Kontrol besini ile karşılaştırıldığında bu en yüksek konsantrasyon böceğin tüm evrelerindeki gelişmesini önemli derecede geciktirmiş olup, 3. larval evreye ulaşma sürelerini yaklaşık olarak 1,5 gün uzattı. Piperazinin 200 mg/L'lik konsantrasyonundan itibaren pup evreye ulaşma süresini önemli derecede uzattı. Piperazinin 50, 200, 400 ve 800 mg/L' sını içeren besinlerde yetişen erginlerin ömür uzunluğu kontrol besinine kıyasla istatiksel olarak önemli derecede kısaldı. Kontrol besininde erginler ortalama 22,06 ± 1,07 gün yaşarken en yüksek konsantrasyon olan 800 mg/L'de bu süre 2,45 ± 0,34 güne kısaldı. Piperazinin 200 mg/L'lik konsantrasyonundan itibaren yumura verimi ve açılma oranı önemli derecede düştü. Kontrol besininden elde edilen dişilerden 143,64 ± 2,94 yumurta elde edilmiş olup bu sayı 400 mg/L' lik piperazin konsantrasyonu tarafından 29,72 ± 5,21'e 800 mg/L'lik konsantarsyonda 2,87 ± 0,65'e önemli derecede düştü. Yumurta açılma yüzdesi ise kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 200 ve 400 mg/L antihelmintik içeren konsantrasyonlarda ortalama % 50 oranında düştü. En yüksek piperazin konsantrasyonunda ise yumurta açılma oranı % 93,4 ± 2,12'den % 3,77 ± 0,13'e düştü. Denenen antibiyotik maddelerin böcek üzerindeki etkileri birlikte karşılaştırıldığında tümü artan konsantrasyon miktarları ile ters orantılı olarak D. melanogaster' in yaşama oranı ve gelişme sürelerini olumsuz etkiledi. Penisilin, flukonazol ve piperazinin 800 mg/L olarak aynı konsantrasyonda denendiğinde, flukonazol ve piperazin bu konsantrasyonda ergin yaşama oranını ortalama % 8,00'e düşürdü. Buna rağmen penisilin, asiklovir ve piperazinin ortak 200 mg/L'lik konsantrasyonlarında, asiklovir diğer iki maddeye göre daha olumsuz etki göstererek ergin olma oranını % 24,00 ± 2,00'e düşürdü. Böceğin gelişme sürelerinde en belirgin olumsuz etki penisilin, flukonazol ve piperazinin 800 mg/L'lik konsantrasyonlarında ortaya çıkarken, penisilinin 800 mg/L'lik konsantrasyonunda ergin olma süresi diğer antibiyotiklerin aynı konsantrasyonlarına göre önemli derecede uzadı. Ergin olma süresi penisilinin kontrol grubunda 8,12 ± 0,08 gün iken 800 mg/L'de 11,12 ± 1,28 güne uzadı. Besine ilave edilen tüm penisilin konsantrasyonları böceğin ergin ömür uzunluğunu önemli derecede düşürdü. Flukonazol, asiklovir, piperazinin yüksek konsantrasyonları ergin ömür uzunluğunu önemli derecede düşürdü. Bunun yanında penisilinin 100 mg/L'deki konsantrasyonunda ergin ömür uzunluğu yaklaşık % 50 düştü. Benzer etki flukonazolün 400 mg/L, asiklovirin 100 mg/L olan konsantrasyonlarında gözlemlendi. Penisilin, flukonazol ve piperazinin ortak olarak kullanılan 800 mg/L'lik konsantrasyonlarında ergin ömür uzunluğu üzerindeki en olumsuz etki penisilinde gözlemlendi ve bu maddenin kontrol grubunda 42,08 ± 0,50 gün olan ortalama ergin ömrü 800 mg/L'de 2,30 ± 0,15 güne kısaldı. Piperazinin aynı konsantrasyonunda ise ergin ömür uzunluğu 2,45 ± 0,34 güne kısaldı. Flukonazolün 400 mg/L'deki konsantrasyonunda yumurta sayısında kontrol grubuna göre yaklaşık % 50 oranında azalma görüldü ve benzer etki asiklovirin 100 mg/L'deki konsantrasyonunda tespit edildi. Aynı besinsel konsantrasyonun (400 mg/L) kullanıldığı penisilin ve flukonazolde yumurta verimi kontrol grubuna göre önemli derecede düştü. Kullanılan ilaç etken maddeleri arasında en düşük yumurta sayısı (0,79 ± 0,18) penisilinin 800 mg/L'lik konsantrasyonunda tespit edildi. Piperazinin aynı konsantrasyonu (800 mg/L) ise yumurta sayısını 2,87 ± 0,65'e düşürdü. Yumurta açılma oranında en olumsuz etki % 3,77 ± 0,13 ile piperazinin 800 mg/L'lik konsantrasyonunda belirlendi. Bu çalışmada denenen farklı etki mekanizmalarına sahip ilaç etken maddelerinin böceğin ergin öncesi ve ergin biyolojik özellikleri üzerine kimyasal yapısına ve besine ilave edilen konsantrasyonlarına göre etkili olduğu belirlendi. Bu çalışma, insektisitlerin çevresel bulaşma ve hedef olmayan canlılar üzerindeki olumsuz etkisi düşünüldüğünde, zararlı böceklerle kimyasal mücadelede en düşük konsantrasyon ile en yüksek olumsuz etkiye sahip ilaç etken maddelerinin değerlendirilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Because of their harmful effects on human and nontarget organisms, organic insecticides are banned or less used for chemically management of pest insects. Researches therefore have been focused on alternative chemicals which are environmentally sound and effective methods to use for controlling pest insects in agricultural area. In the laboratory conditions, the effect of substances of clınıcally ımportant drugs (penicillin, fluconazole, acyclovir, piperazine) on the survivorship, development, adult longevity, fecundity, hatchability of the model organism Drosophila melanogaster (Meigen)'in W1118 (Diptera: Drosophilidae) were investigated in larval instars. The inscets were reared frm first-instar larvae on an artificial diets containing 100, 200, 400 and 800 mg/L of penicillin, 100, 200, 400, 800 and1250 mg/L of fluconazole, 10, 50, 100 and 200 mg/L of acyclovir, 50, 200, 400 and 800 mg/L of piperazine. The findings of this study showed that high dietary concentrations of clinically important drugs negatively affected on survival, development in pre-mature stages and adult properties of D. melanogaster. Significantly negative effects on each larval stages were observed by all concentrations of the drugs. All penicillin concentrations significantly and inversely decreased survivorship in larval (3rdinstar), and pupal and adult stages by increasing antibiotic concentrations. The larvae reached to 3rd instar and also pupal stage by a percentage of about 91.0 %, and to adult stage by 89.0%. The diet containing the highest concentration of penicillin (800 mg/L) significantly decreased the survivorship of 3rd instars to 11.0%, pupation and adult emergence to about 10.0%. The diets containing low concentrations of this antibiotic did not significantly affect developmental time to 3rd instar, pupation and adult emergence. However, developmental time to pupal and adult satges was prolonged by 400 mg/L of penicillin but this prolongation was not significantly important according to control group. The diet containing the highest concentration of penicillin (800 mg/L) significantly increased developmental period from first instar larvae to adult stage. This dietary concentration of penicillin significantly prolonged larval development by 1.5 days and adult developmental time from 8.12 ± 0.28 to 11.12 ± 1.28 days by about 3 days. Adults survived by 42.08 ± 0.50 days in the control diet, longevity decreased to 2.30 ± 0.15 days in the highest concentration. Similar effect was observed on the egg production of the females all high concentrations of penicillin. The highest diet amount (800 mg / L) of penicillin significantly reduced egg production of the females from 133.2 ± 4.41 to 0.79 ± 0.18 compared to control. Compared to the control group, the highest concentration of this antibiotic decreased egg hatching from % 82.35 ± 4.82 to %52.6 ± 4.49. Fluconazole decreased survivorship in each developmental stages of the insect by increased concentrations inversely. The highest concentration of this antifungal agent (1250 mg/L) decreased the survivorship in 3rd instars and pupal stage subsequently from 93 ± 2.95% to 11.00 ±2.59%. While the larvae reached adult stage by 93.00 ± 2.95% in control diet, this rate in 1250 mg/L which is the highest concentration of fluconazole significantly decreased to 8.00 ± 1.41%. Compared to the control diet, the highest concentration of 1250 mg/L fluconazole extended the times to reach the 3rd larval stage, pupation, adult emergence by approximately 1.5 days. Longevity was significantly increased by 100 mg/L of fluconazole. However, longevity of adults reared in diets containing 400, 800 and 1250 mg/L fluconazole was significantly decreased by fluconazole compared to those in control diets. While the adults survived by 28.00 ± 0.20 days in the control diet, longevity decreased to 1.62 ± 0,20 days in the highest concentration (1250 mg/L). Egg production was decreased by 400 mg/L and higher concentrations of fluconazole. The females from control diet produced 154.37 ± 3.97 eggs but egg number was significantly reduced by 1250 mg/L fluconazole to 8.3 ± 0.45. Egg hatching rate was decreased by 100 mg/L and higher concentrtaions. Hatchability in diets containing 100, 800 and 1250 mg/L fluconazole was decreased by 50% compared to the control group. Acyclovir caused decreased survivorship in each developmental stages of the insect by increased concentrations inversely. The highest concentration of this antiviral agent (200 mg/L) significantly decreased larval survivorship (3rd instars) and pupation rate from 91.00 ± 2.17% to 26.00 ± 3.31%. While percentage of the larvae that reached to the adult stage in control diet was 91.00 ± 2.17%, this rate in 200 mg/L which is the highest tested concentration was significantly decreased to 24.00 ± 2.00%. Compared to the control diet, the highest concentration of 200 mg/L acyclovir extended the times to reach the 3rd larval stage by approximately half day. The tested concentrations of this antiviral agent did not affect the time to adult emergence of the insect. However, 200 mg/L of acyclovir significantly increased pupation time. Longevity of adults reared in diets containing 100 and 200 mg/L of acyclovir significantly was decreased compared to those in control diet. While of the adults survived by 27.55 ± 0.95 days in the control diet, longevity decreased to 6.8 ± 0.50 days in the highest concentration (200 mg/L). However, adult longevity was increased by low acyclovir concentrations (10 and 50 mg/L) by about 4 days. While acyclovir at 50 mg/L concentration increased adult longevity, it significantly decreased fecundity and fertility. Adult longevity, fecundity and hatchability were inversely decreased by acyclovir at 100 mg/L and higher concentrations. The females from control diet produced 140.75 ± 0.82 eggs but this number of eggs was significantly reduced to 31.89 ± 4.45 by 200 mg/L of acyclovir. Hatchability in diets containing 200 mg/L acyclovir was decreased by 30% compared to the control group. Piperazine significantly decreased survivorship in each developmental stages of the insect by increased concentrations manner. The highest dietary concentration (800 mg/L) decreased both percentage of 3rd instar and pupation rate from 82.00 ± 1.00% to subsequently 11.00 ± 0.85% and 8.00 ± 1.59%. While the adult survivorship was 81.00 ± 0.86% in control diet, this rate was significantly decreased by the highest tested concentration to 8.00 ± 1.59%. Compared to the control diet, the highest concentration extended the developmental time of the insect and to this concentration prolonged the times to reach the 3rd larval stage by approximately 1.5 day. Diets with 200 mg/L and higher concentrations significantly extended pupal developmental time. Longevity of adults reared on diets containing 50, 200, 400 and 800 mg/L of piperazine was significantly decreased compared to those in control diet. While adult longevity was 22.06 ± 1,07 days in the control diet, longevity decreased to 2.45 ± 0.34 days in the highest concentration (800 mg/L) of the anthelmintic agent. Diets with 200 mg/L and higher concentrations of piperazine significantly decreased fecundity and fertility. The females from control diet produced 143.64 ± 2.94 eggs but this number of eggs was significantly reduced by 400 mg/L of piperazine to 29.72 ± 5.21. Diet with 800 mg/L piperazine significantly decreased egg number to 2.87 ± 0.65. Hatchability in diets containing 200 and 400 mg/L piperazine was decreased by 50% compared to the control group. More dramatic reduction in hatchability was observed in the highest concentration of this anthelmintic agent from 93.4 ± 2.12% to 3.77 ± 0.13%. Compared to the effects of tested antibiotics together on the insect, survival and developmental times were inversely affected by increased concentrations of the antibiotics. When penicillin, fluconazole and piperazine at their same concentration as 800 mg/L were tested, fluconazole and piperazine at this concentration significantly decraesed adult emergence to about 8.00%. However, at the same concentration as 200 mg/L of penicillin, acyclovir and piperazine, acyclovir had a more negative effect than the other two substances, reducing the adulthood rate to 24.00 ± 2.00%. While the most significant adverse effect on the development times of the i