Roman ilkokul öğrencilerinin okula aidiyet duygularının incelenmesi
Examination of Roman primary school students' senses of school belonging
  1. Tez No: 784792
  2. Yazar: ETHEM GÜRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı Konya ilinde öğrenim gören Roman ilkokul öğrencilerinin okula aidiyet duygularının incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları 121 Roman öğrenci ve 44 veliden oluşmaktadır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden yakınsak karma deseni tercih edilmiştir. Bu desende nicel ve nitel veriler eş zamanda toplanmaktadır. Önce nicel veriler analiz edilerek betimlenmekte, daha sonra da nitel veriler analiz edilerek yorumlanmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda; Roman öğrencilere Selçuk ve Güner'in (1999) Ait Olma Duygusu Ölçeği uygulanmıştır. Nitel kısmında ise nitel araştırma desenlerinden Durum Çalışması Deseni kullanılmıştır. Nitel boyutta, uzman görüşleri alınarak hazırlanan 10 adet açık-uçlu soru Roman velilere yöneltilmiştir. Velilerden alınan cevaplar analiz edilerek nicel bulgularla beraber değerlendirilmiştir. Araştırmanın nicel bulgularından Roman ilkokul öğrencilerinin okula aidiyet duygularının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kız öğrencilerin okula aidiyet düzeylerinin erkek öğrencilere kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel bulgularında ise bazı Roman velilerin okulda yaşadıkları deneyimler sonucunda uzman görüşü alınarak okul memnuniyeti, Roman yoksulluğu, okul devamsızlığı ve terki, sosyal damgalanma, sosyal dışlanma ile sosyal içerme ve kaynaşma olmak üzere altı adet tema oluşturulmuştur. Bu temalardan bazı Roman velilerin dışlanma ve damgalanma deneyimleri yaşamalarına rağmen çocuklarının okula aidiyet duygularının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin velilere karşı olumlu yaklaşımları öğrencilerin okula aidiyet duygularını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda kapsayıcı eğitim içeriğine Roman öğrencilerin de alınması, öğretmenlere bu konuda seminerler verilmesi, uygulanan öğretim programlarının Roman öğrenciler dikkate alınarak hazırlanması, Roman yoksulluğu probleminin çözülmesi, Roman öğrencileri okula kazandırmak amacıyla etkili projeler yapılmasının yanı sıra araştırmacılara da ortaokul ve lise düzeyinde Roman öğrencilerin okula aidiyet duygularının incelenmesi yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the sense of belonging to the school of Romany primary school students studying in Konya. The participants of the research consisted of 121 Romany students and 44 parents. In the research, the convergent mixed design was preferred among the mixed method designs. In this design, quantitative and qualitative data are collected simultaneously. First, quantitative data is analyzed and described, and then qualitative data is analyzed and interpreted. In the quantitative dimension of the research; Selçuk and Güner's (1999) Sense of Belonging Scale was applied to Romany students. In the qualitative part, the Case Study Design, one of the qualitative research designs, was used. In the qualitative dimension, 10 open-ended questions prepared by taking expert opinions were directed to Romany parents. The answers received from the parents were analyzed and evaluated together with the quantitative findings. From the quantitative findings of the study, it was concluded that Romany primary school students have a high sense of school belonging. In addition, it was determined that the level of school belonging of female students was significantly higher than that of male students. In the qualitative findings of the research, six themes (school satisfaction, Romany poverty, school absenteeism and dropout, social stigma, social exclusion, and social inclusion and cohesion) were formed by taking expert opinion as a result of the experiences of some Romany parents at school. It was concluded that although some Romany parents experienced exclusion and stigmatization from these themes, their children's sense of belonging to school was at a high level. In addition, it was concluded that the positive attitudes of teachers and school administrators towards parents positively affected the students' sense of belonging to the school. As a result of the research, the participation of Romany students in the inclusive education content, giving seminars to the teachers on this subject, the preparation of the applied curriculum by considering the Romany students, the solution of the problem of Romany poverty, production of effective projects to bring the Romany students to school have been suggested. Moreover, suggestions have been made to the researchers about the sense of belonging to the school level of Romany students at the secondary and high school to examine their emotions.