Öğretmen adaylarının çevre etiği bilişsel yapılarının ve alternatif kavramlarının belirlenmesi
Determining the environmental ethics cognitive structures and alternative concepts of teacher candidates
- Tez No: 784799
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma lisans öğrencilerinin çevre etiği konusundaki bilişsel yapıları, metaforik algıları ve kavram yanılgılarını tespit etmek ve bununla beraber çevre etiğinin önemini belirtmek için yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya ilinde bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 209 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak KİT (Kelime İlişkilendirme Testi), metafor tekniği ve açık uçlu sorular kullanılmıştır. Kelime ilişkilendirme testinde elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Öğrencilerden“çevre etiği”anahtar kavramı ile ilgili akıllarına gelen kelimeleri 60 saniye içinde boş bırakılan 10 kutucuğa yazmaları anahtar kavramlar yazıldıktan sonra cümle kurmaları istenmiştir. Veriler incelendiğinde öğrencilerin yazmış oldukları cevap kelimeleri 8 kategori altında toplanmıştır. Bu kategoriler; çevre sorunları, çevre ve çevreyi koruma bilinci, yasal düzenlemeler, atıklar, çevresel etik ve ahlak, çevre temizliği ve eğitim, toplumsal etik, ekoloji ve doğal çevre, ilgili olmayan kelimeler kategorisi olarak ayrılmıştır. Kategoriler içinde en yüksek frekansa sahip olan ekoloji ve doğal çevre kategorisidir. Kelime ilişkilendirme testinde öğrencilerin yazmış oldukları kavramlar incelendiğinde atık, çevreyi temiz tutmak, doğa, çevreye saygı, çevre kirliliği gibi terimlere ağırlık verildiği görülmüştür. Öğrencilerin kurmuş olduğu cümleler bilimsel bilgi içeren cümleler, bilimsel olmayan veya yüzeysel bilgi içeren cümleler, kavram yanılgısı içeren cümleler ve ilgisiz olan cümleler olarak ayrılmıştır. Metafor tekniğiyle elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Öğrencilerden çevre etiğini neye benzettiklerini yazmaları ve açıklama kısmına nedenini yazmaları istenmiştir. Veriler incelendiğinde çevre etiğini benzettikleri kelimeler ve frekans değerleri 12 kategori altında toplanmıştır. Bu kategoriler; doğanın yansıtıcılığı olarak çevre etiği, gereklilik olarak çevre etiği, koruyucu olarak çevre etiği, işleyiş ve devamlılık olarak çevre etiği, kapsayıcı olarak çevre etiği, toplumsal olarak çevre etiği, değer olarak çevre etiği, ekoloji olarak çevre etiği, felsefi olarak çevre etiği, çözümleyici olarak çevre etiği, ahlak olarak çevre etiği ve gelecek olarak çevre etiği şeklindedir. Frekansı yüksek olan kategoriler işleyiş ve devamlılık olarak çevre etiği ve koruyucu olarak çevre etiği kategorileridir. En çok tekrar eden metaforlar ise su, ağaç ve temizlik metaforları olmuştur. Açık uçlu sorulardan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Açık uçlu sorularda ise öğrencilere“Çevre etiği denince ne anlıyorsunuz? Çevre etiğine uygun davrandığınızı düşünüyor musunuz? Çevre etiğine uygun olan davranışlar sizce nelerdir? Çevre etiğinin canlıları korumada etkileri sizce nelerdir?”şeklinde sorular sorulmuştur. Bu sorulara verilen cevaplar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kelime ilişkilendirme testi, metafor tekniği ve açık uçlu sorular değerlendirildiğinde elde edilen veriler kapsamında öğrencilerin çevre ve etik kavramları ile ilgili bilişsel yapıları belirli düzeyde yeterli olduğu görülmüştür. Ancak öğrencilerin bir kısmı çevre ve etik kavramını bir bütün olarak değerlendirememektedir. Yapılan çalışmadaki sorularda çevre ve etik kavramını ayrı olarak değerlendirmeleri bunu göstermektedir. Öğretmenler öğrencilerin eğitiminde her düzeyde vardır. Bu nedenle önce okullarda olmak üzere her yerde çevre etiği ile ilgili eğitimler ve araştırmalar yapılması çevre için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the cognitive perceptions, conceptual structures, metaphorical perceptions and misconceptions of undergraduate students about environmental ethics and also to indicate the importance of environmental ethics. The sample of the study consists of 209 undergraduate students studying at the Faculty of Education of Necmettin Erbakan University in Konya. In this study, WAT (Word Association Test), metaphor technique and open-ended questions were used as data collection tools. Content analysis was used in the analysis of the data obtained in the word association test. Students were asked to write the words that came to their minds about the key concept of“environmental ethics”in 10 empty boxes within 60 seconds. After the key concepts were written, they were asked to form sentences. When the data were analyzed, the answer words written by the students were grouped under 8 categories. These categories are; environmental problems, environment and environmental protection awareness, legal regulations, environmental ethics and morality, environmental cleaning and education, social ethics, ecology and natural environment, and other unrelated words. The category with the highest frequency is ecology and natural environment. In the word association test, when the concepts written by the students were examined, it was seen that the terms such as waste, keeping the environment clean, nature, respect for the environment, and environmental pollution were emphasized. The sentences formed by the students are divided into sentences containing scientific information, sentences containing non-scientific or superficial information, sentences containing misconceptions and sentences that are irrelevant. Content analysis was used in the analysis of the data obtained with the metaphor technique. The students were asked to write what they likened to environmental ethics and to write the reason in the explanation part. When the data were examined, the words and frequency values that students compared environmental ethics were gathered under 12 categories. These categories are; environmental ethics as a reflection of nature, environmental ethics as a necessity, environmental ethics as a preservative, environmental ethics as a functioning and continuity, environmental ethics as an inclusive environment, environmental ethics as a social value, environmental ethics as ecology, environmental ethics as a philosophical, environmental ethics as an analyst environmental ethics, environmental ethics as morality and environmental ethics as future. Categories with high frequency; environmental ethics as a functioning and continuity and environmental ethics as a protector. The most repetitive metaphors are water, tree and cleaning metaphors. Content analysis method was used to evaluate the data obtained from open-ended questions. In the open-ended questions,“What do you understand when you say environmental ethics? Do you think you act in accordance with environmental ethics? What do you think are the behaviors that comply with environmental ethics? What do you think are the effects of environmental ethics on protecting living things?”were asked. The answers to these questions were evaluated. As a result, when the word association test, metaphor technique and open-ended questions were evaluated, it was seen that the cognitive structures of the students related to the environmental and ethical concepts were sufficient at a certain level within the context of the data obtained. However, some of the students cannot evaluate the concept of environment and ethics as a whole. The fact that students evaluate the concepts of environment and ethics separately in the questions in the study shows this. Teachers are at all levels in the education of students. For this reason, it is very important for the environment to conduct education and research on environmental ethics everywhere, especially in schools.