Çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğinde çocuğu yatarak tedavi gören ebeveynlerin ateş yönetim davranış düzeyleri ve ilişkili faktörler
- Tez No: 784807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİME KARAKOÇ KUMSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Vücut ısısının yükselmesi olarak tanımlanan ateş, aileleri en çok endişelendiren ve en yaygın görülen durumlarından biridir. Sağlık profesyonelleri, aileler ve çocuklara bakan kişiler ateş ve ateş yönetim davranışları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Araştırmalar, ateş bilgilerinin sürekli güncellenmesi, ateşi ölçmek için farklı yöntemlerin kullanılması ve ateş tedavisine ilişkin farklı algılar nedeniyle aileler ve sağlık uzmanları arasında ateş korkusunun devam ettiğini göstermektedir. Bu çalışma 18 yaş altı çocukların ebeveynlerinin ateş yönetim davranış düzeylerini ve ilişkili olduğu faktörleri tespit etmek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini, Ocak 2022-Nisan 2022 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde çocuğu yatarak tedavi gören 510 hasta yakını olmak üzere örneklem büyüklüğü minimum 274 hasta yakını olarak hesaplandı. Bu bağlamda, çalışmaya katılmayı kabul eden ve veri toplama formlarını eksiksiz dolduran toplam 281 ebeveyn örneklemi oluşturdu. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Ebeveyn Ateş Yönetim Ölçeği Türkçe Versiyon / PFMS-TR (Parent's Fever Management Scale)”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS v.24 programı kullanıldı. Araştırma sonucunda, ebeveynlerin ateş varlığını %52,66 oranında ateş ölçerle ölçerek tespit ettikleri, ölçüm aracı olarak genel anlamda %65,12 oranında dijital termometre kullandıkları, ateş ölçümü için genel olarak koltuk altından ölçüm aldıkları görülmüştür. Araştırma sonucunda ebeveynlerin %72,24'ünün çocuğun ateşlenmesi durumunda en fazla çocuğun havale geçirmesinden endişelendiklerini ifade ettikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Fever, defined as an increase in body temperature, is one of the most common childhood conditions that worries families the most. Health professionals, families, and caregivers should be knowledgeable about fever and fever management behaviors. Studies show that there is still fear of fever among families and health professionals due to the continuous updating of fever information, the use of different methods to measure fever, and different perceptions of fever treatment. This study aimed to determine the fever management behaviors of parents of children under 18 years of age and the factors related to these behaviors. The universe of the study was assumed to be a minimum of 274 caregivers, with a sample size of 510 caregivers of children who were admitted for treatment at the Pediatric Clinic of Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hospital in Istanbul between January 2022 and April 2022. In this context, a total of 281 caregivers who agreed to participate in the study and completed the data collection forms comprised the sample. The data was collected using the“Introductory Information Form”and the“Parent's Fever Management Scale (PFMS-TR) Turkish Version.”SPSS v.24 was used for data evaluation. As a result of the study, it was found that parents identified the presence of fever by measuring it with a thermometer at a rate of 52.66%, using a digital thermometer at a rate of 65.12% in general as a measuring tool, and generally taking measurements from under the armpit. As a result of the study, it was seen that 72.24% of parents were most concerned about their child passing out when they have a fever.