Ürolojik kanserli hastalarda psikolojik dayanıklılığın yorgunluk ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship of psychological resilience with fatigue and quality of life in patients with urological cancer
  1. Tez No: 784806
  2. Yazar: RAMAZAN SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, ürolojik kanserli hastalarda psikolojik dayanıklılığın, yorgunluk ve yaşam kalitesi ile ilişkisini belirlemek amacı ile yürütüldü. Araştırma prospektif, tanımlayıcı tipte ve ilişkisel bir çalışmadır. Araştırma örneklemini 148 hasta oluşturdu. Veriler; anket formu, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu (CDPSÖKF), FACIT-F (Functional Assessment of Chronic Illness Therapy-Fatigue) ve FACT-G (Functional Assessment of Cancer Therapy-General) ölçeği kullanılarak hasta odasında yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Veriler, IBM SPSS 22.0 paket programı ile tanımlayıcı testler (sayı, yüzde değeri, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler), Kolmogorov-Smirnov testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U post-hoc testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This research is conducted in order to determine the relationship of psychological resilience with fatigue and quality of life in patients with urological cancer. The research is a prospective, descriptive and relational study. The research sample is made up of 148 patients. The data is collected using the questionnaire form, Connor-Davidson Psychological Resilience Scale Short Form, FACIT-F (Functional Assessment of Chronic Illness Therapy-Fatigue) and FACT-G (Functional Assessment of Cancer Therapy-General) scale by face-to-face interview method in the patient room. The data are evaluated by IBM SPSS 22.0 package program using descriptive tests (number, percentage, value, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values), Kolmogorov-Smirnov test, Wilcoxon signed rank test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Bonferroni corrected Mann Whitney U post-hoc test and Spearman correlation analysis.