Belirli dik toplanan özelliği bulunan modüller
Modules whose direct summands having certain properties
- Tez No: 78481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
in ÖZET Dört bölümden oluşan bu çalışmada; Bir R halkası üzerindeki modülün, dik toplananlarının, kesişim veya toplamının yine dik toplanan olması özellikleri incelenmiş olup yakın zamanlarda oldukça ilgi çeken CS-modüller ve bu tür modüller yardımıyla tanımlanan, sürekli ve yan sürekli modüller en temel özellikleriyle verilmiştir. Birinci bölümde, ileriki bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve özelliklere ayrılmıştır. İkinci bölümde CS, sürekli ve yan sürekli modüllerin tanım ve yapısal özellikleri yanında CS-modüllerin dik toplamınında CS modül olması için gerek ve yeterli şart verilmiştir. Üçüncü bölümde SEP modüller tanıtılıp, özellikleri incelenmiştir. SIP modüllerin dönüşümler cinsinden karakterizasyonu verilmiştir. Yine SEP modüllerin dik toplamınında SEP olması için gerekli ve yeterli koşul ispatlanmıştır. Bu bölümde SEP halkaların bazı karakterizasyonu ve torsion alt modülün CS modüllerdekine benzer bir davranış göstermediği elde edilmiştir. Dördüncü bölümde SEP modüllere dual olarak, SSP modüller tanımlanmış ve bazı paralel özellikler ispatlanmıştır. Özellikle SEP ve SSP modüller arasındaki gerektirmeler incelenmiş ve trivial genişlemenin SSP halka olması için gerekli ve yeterli koşullar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, which consists of four chapters, we examined the properties that the intersection or sum of direct summands is again a direct summand for a module on a ring R. The basic properties of CS-modules and continuous and quasi continuous modules defined by CS modules which are recently interested in, are given. First chapter contains basic notions and properties which will be used in the following chapters. In the second chapter, besides the definition and structural properties of CS, continuous and quasi continuous modules a necessary and sufficient condition for a CS- module to be the sums of CS-modules are given. In the third chapter SIP modules are introduced and their properties are examined. The characterization of SIP-modules by mapping are given. Again a necessary and sufficient condition for on SIP module to be a direct sum of SIP modules is proved. In this chapter we get some characterization of SIP rings and we observe that torsion submodules of SIP modules need not to be a summand in contrast to CS- modules. In the last chapter, dual to SIP-modules, SSP-modules are defined and some parallel properties are proved. Especially, the necessities between SIP and SSP modules are examined and necessary and sufficient condition for the trivial extension to be on SSP-ring is given.