COVID-19 pandemi döneminde e-perakendecilikte çevrimiçi müşteri deneyiminin çevrimiçi müşteri sadakati üzerine etkisi
The effect of online customer experience on online customer loyalty in e-retailing during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 784816
  2. Yazar: GÜLŞAH KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnternet ve internetten alışveriş günümüzün vazgeçilmezi haline gelmiştir. Pandemi döneminde çevrimiçi alışverişlerin artmasıyla birlikte tüketicilerin çevrimiçi ortamlarda gerçekleştirdikleri alışverişlerin artışı ve yaşadıkları deneyimler çalışmanın çıkış noktası olmuştur. Tüketicilerin gerçekleştirdikleri bu çevrimiçi alışveriş deneyimlerinde sergilemiş oldukları sadakat unsurunun araştırılması amaçlanmıştır. Tanımlayıcı araştırma modeline göre tasarlanan bu çalışmada, veriler anket yöntemi kullanılarak IBM SPSS 25 ve AMOS 21 programları aracılığı ile analiz edilip yorumlanmıştır. Çevrimiçi alışveriş sadakatine etkisinin olduğunu düşündüğümüz elektronik deneyim, elektronik ağızdan ağıza iletişim, elektronik güven ve elektronik müşteri memnuniyeti unsurlarının çerçevesinde araştırma gerçekleştirilmiş olup tüm bu unsurların elektronik sadakatte etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elektronik güvenin, elektronik ağızdan ağıza iletişim üzerinde ve elektronik sadakat değişkeni üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda elektronik ağızdan ağıza iletişim değişkeni elektronik memnuniyet ve elektronik sadakat değişkeni üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
It has become an indispensable part of our internet and online shopping. During the pandemic period, the increase in shopping and experiences in the environments where online shopping is acquired with children has been the starting point. The usage areas of the persuasive elements exhibited by the consumers in these online shopping experiences. These variables, which were designed according to the descriptive research model, were interpreted by using the evaluation questionnaire method on IBM SPSS 25 and AMOS 21 computers. A research was carried out on the criteria of electronic experience, electronic word-of-mouth communication, electronic trust and electronic customer satisfaction, and all these components were found to be elements in electronic loyalty. A structure has been reached in which electronic trust has a module on electronic word of mouth communication and electronic loyalty variable. At the same time, the variable of electronic word of mouth is a guide on the variable of electronic satisfaction and electronic loyalty.