KOAH'lı hastalarda beslenme, yorgunluk durumu ve bakım bağımlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition, fatigue status and care dependence in patients with COPD
  1. Tez No: 784817
  2. Yazar: AYŞE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TEL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, KOAH'lı hastalarda beslenme, yorgunluk durumu ve bakım bağımlılığının değerlendirilmesi amacı ile kesitsel ve analitik olarak yapıldı. Araştırma, Şubat 2022- Temmuz 2022 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniklerinde yatarak tedavi gören KOAH tanılı 194 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Mini Nütrisyonel Değerlendirme Formu, KOAH ve Astım Yorgunluk Ölçeği ve Bakım Bağımlılığı Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle elde edildi. Araştırma verileri, SPSS 25.0 programında tanımlayıcı istatistik testleri, t testi, ANOVA, Pearson Korelasyon ve Lineer Regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The research was conducted descriptively, cross-sectionally and analytically with the aim of evaluating nutrition, fatigue status and care dependency in patients with COPD. The research was carried out with 194 patients with COPD who were hospitalized in Sivas Numune Hospital Chest Diseases Clinics between February 2022 and July 2022. Research data were obtained by face-to-face interview method using Personal Information Form, Mini Nutritional Assessment Form, COPD and Asthma Fatigue Scale and Care Addiction Scale. Research data were evaluated with descriptive statistics tests, t test, ANOVA, Pearson Correlation and Linear Regression analysis in SPSS 25.0 program.