Rezeksiyon yapılan küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında htert ile ilişkili mikrorna-299-3p'nin preoperatif ve postoperatif analizi
Preoperative and postoperati̇ve analysis of microrna-299-3p associated with htert in resected lung cancer cases
  1. Tez No: 784828
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARUF ŞANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akciğer kanseri dünya genelinde en sık ölüme neden olan kanserlerden biridir. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK), tüm akciğer kanserlerinin yüzde 80'ini oluşturur. Akciğer kanserinin gelişimi genetik ve çevresel etkenlerin etkileşiminin bir sonucu olarak düşünülebilir. İnsan telomeraz reverse transkriptaz (hTERT), telomerlerin uzamasını sağlayarak yaşlanma ve apoptozun önlenmesinde rol alır. Telomeraz aktivitesindeki bir bozukluk hücrelerin anormal olarak çoğalmasına ve ölümsüzleşmesine neden olabilir. Bunun sonucunda kanser meydana gelir. MikroRNA (miRNA)'lar hücre proliferasyonu ve apoptoz gibi birçok biyolojik süreçte etkili moleküllerdir. Kanserin başlamasında ve ilerlemesinde miRNA'lar, hedefledikleri genin karakterine göre, tümör baskılayıcı veya onkogenler gibi fonksiyon göstermektedirler. Akciğer kanserinin moleküler altyapısının açığa çıkarılması için günümüze kadar yapılmış birçok çalışma mevcuttur. Çalışmamızda ise KHDAK'nde hTERT'i hedefleyen miRNA'lardan miR-299-3p'nin preoperatif ve postoperatif alınan kan örneklerindeki seviyelerinin analizi yapılmıştır. Rezeksiyon öncesi ve sonrası miR-299-3p düzeylerinde anlamlı bir fark görülmesi durumunda, bu hastalıkların tanısında ve prognozunda mir-299-3p'nin non-invazif bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği veya tedavi açısıdan bakıldığında bir terapötik hedef olarak gösterilebileceği amaçlanmıştır. Elde edilen verilere göre serumdan elde edilen preoperatif ve postoperatif 3. hafta miR-299-3p değerleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Preoperatif miR-299-3p değerileri ile tümör kitle çapı arasında ise negatif yönde güçlü bir anlamlı korelasyon saptanmıştır. Postoperatif 3. hafta serum miR-299-3p değerleri ile tümör kitle çapı arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Tümör çıkarıldıktan sonra miR-299-3p seviyelerinin kitle çapı ile ilişkisini kaybetmesi miR-299-3p seviyeleri ile tümör kitle çapının ilişkili olduğunu düşündürmekle birlikte, miR-299-3p nin KHDAK'leri açısından bir biyobelirteç veya terapötik hedef olarak kullanılabilması için daha ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the most common causes of death worldwide. Non-small cell lung cancer (NSCLC) accounts for 80% of all lung cancers. The development of lung cancer can be considered as a result of the interaction of genetic and environmental factors. Human telomerase reverse transcriptase (hTERT) plays a role in preventing aging and apoptosis by elongating telomeres. A disturbance in telomerase activity can cause cells to proliferate abnormally and become immortal. As a result, cancer occurs. MicroRNAs (miRNAs) are effective molecules in many biological processes such as cell proliferation and apoptosis. In the initiation and progression of cancer, miRNAs function as tumor suppressors or oncogenes, depending on the character of the gene they target. There are many studies to date to reveal the molecular infrastructure of lung cancer. In our study, the levels of miR-299-3p, one of the miRNAs targeting hTERT in NSCLC, in preoperative and postoperative blood samples were analyzed. If there is a significant difference in miR-299-3p levels before and after resection, it is predicted that miR-299-3p can be used as a non-invasive biomarker in the diagnosis and prognosis of these diseases, or can be shown as a therapeutic target from a treatment point of view. According to the data obtained, no significant difference was found between the preoperative and postoperative 3rd week miR-299-3p values obtained from the serum. A strong negative correlation was found between preoperative miR-299-3p values and tumor mass diameter. No significant correlation was found between the serum miR-299-3p values at the postoperative 3rd week and the tumor mass diameter Loss of association of miR 299-3p levels with mass diameter after tumor removal suggests that miR-299-3p levels are associated with tumor mass diameter, although further studies are required to use miR-299-3p as a biomarker or therapeutic target for NSCLCs.