Bazı kil minerallerinde ağır metal adsorbsiyonu
Heavy metal adsorbtion on some clay minerals
  1. Tez No: 78483
  2. Yazar: LEZİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada dört bentonit örneği üzerinde Zn, Cd ve Cr adsorpsiyonu, zeolit ve sepiolit örneği üzerinde Cu, Zn, Cd, Cr ve Pb adsorpsiyonu incelenmiştir. Ağır metal adsorpsiyonu, iyon derişiminin bir fonksiyonu olarak kesikli (batch) yöntemle çalışılmış ve çalışılan tüm derişim aralığında adsorpsiyon verilerinin Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu belirlenmiştir. Langmuir denklemi sabitleri ve korelasyon katsayıları hesaplanmış, sonuçlar bazı literatür verileri ile karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Bentonit Sepiolit Zeolit Langmuir adsorpsiyon izotermi Bakır Çinko Kadmiyum Krom Kurşun
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the adsorption of Zn, Cd and Cr on four bentonite samples, the adsorption of Cu, Zn, Cd, Cr and Pb on zeolite and sepiolite samples are investigated. Heavy metal adsorption is studied as a function of ion concentration by the batch method and in all concentration interval, adsorption data are conformed to Langmuir adsorption isotherm. Langmuir equation constant and correlation coefficients are calculated and some results are compared with literature data. KEY WORDS Bentonite Sepiolite Zeolite Langmuir adsorption isotherm Copper Zinc Cadmium Chromium Lead