Hybrid blockchain platforms for the internet of things
Nesnelerin interneti için hibrit blok zinciri platformları
  1. Tez No: 784860
  2. Yazar: AHMED ALKHATEEB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM KAR, PROF. DR. ÇAĞATAY ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Blockchain ve Nesnelerin İnterneti (IoT) araştırması, son yıllarda hızla genişledi. Kripto para değişimi, güvenli tıbbi veri paylaşımı ve gıda güvenliğini izleme dahil olmak üzere çeşitli kullanımlar için çok sayıda farklı Blok zinciri sistemi ve uygulaması oluşturulmuştur. Ancak blok zinciri platformları, oluşturulan tüm verileri pratik olarak depolayamaz. Sonuç olarak, hibrit blok zinciri platformu olarak da bilinen veri ambarları onları desteklemektedir. Bu konsept kullanılarak bir dizi sistem oluşturulmuş olmasına rağmen, hibrit blok zinciri platformlarının nasıl kullanılması gerektiğine dair en son teknolojiye sahip güncel bir genel bakış bulunmamaktadır. Bu altyapıları kullanma nedenlerini, kullanıldıkları alanları, bu entegrasyonu etkili kılan teknolojileri ve son olarak zorlukları ve olası çözümleri araştırmak için bu tez kapsamında bir Sistematik Literatür Taraması (SLR) çalışması yapılmıştır. Bu tezin SLR kısmı, insanların bu platformları kullanmayı seçmesinin üç ana sebebinin güvenlik, şeffaflık ve verimlilik olduğunu göstermektedir. En önemli alanlar; enerji, tarım, sağlık, inşaat, imalat ve tedarik zincirini içerir. Günümüzde en yaygın kullanılan teknolojiler arasında telekomünikasyon, uçta hesaplama, bulut bilişim ve sis bilişim bulunmaktadır. Çalışma ayrıca çeşitli zorlukları da listelemiştir. SLR çalışması yapıldıktan sonra, bir vaka çalışması olarak, bir bulut depolama ve bir blok zinciri ağı ile entegre bir restoran web uygulaması olan hibrit bir blok zinciri platformu tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Geliştirilen platform, bir restoran kasiyer sistemi kapsamında hibrit bir blok zinciri platformunun nasıl güvenlik ve veri bütünlüğü sağlayabileceğini ve blok zinciri ağında yayınlanmayan verilerin bulut depolama yoluyla nasıl depolanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Blockchain and the Internet of Things (IoT) research has expanded quickly in recent years. For a variety of uses, including cryptocurrency exchange, secure medical data sharing, and food safety monitoring, numerous different Blockchain systems and applications have been implemented. Blockchain platforms, however, are unable to store all the created data. Consequently, data warehouses, also known as a hybrid blockchain platforms, support them. Despite the fact that a number of systems have been implemented using this concept, there is not a current state-of-the-art overview of how to use hybrid blockchain platforms. To research the reasons for using them, the fields in which they were employed, the technologies adopted that made this integration effective, and lastly the difficulties and potential solutions, a Systematic Literature Review (SLR) study has been conducted as part of this thesis study. The SLR portion of this thesis demonstrates that the three main reasons people choose to use these platforms are security, transparency, and efficiency. The top domains include energy, agriculture, health, construction, manufacturing, and supply chain. The most widely used technologies include telecommunications, edge computing, cloud computing, and fog computing. The study also lists several difficulties. After conducting the SLR study, as a case study, a hybrid blockchain platform that is a restaurant web application integrated with cloud storage and a blockchain network has been designed and implemented. The platform shows how a hybrid blockchain platform in a restaurant cashier system can provide security and data integrity and how data that is not being published to the Blockchain network can be stored in a cloud storage.