The impact of self-assessment and peer-assessment on EFL learners' writing performance
Öz değerlendirme ve akran değerlendirmenin yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin yazma performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 784859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN KAVANOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yabancı dil öğretimindeki yeni bakış açıları dil ölçme ve değerlendirmesinde çeşitli değişikliklere yol açmaktadır. Öğretmen temelli değerlendirme uygulamalarına ek olarak öğrenci merkezliliğine odaklanan alternatif değerlendirme formlarının dil sınıflarında yürütülmesi önerilmektedir. Öz değerlendirme ve akran değerlendirmesi alternatif değerlendirmenin önde gelen uygulamaları olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, öz değerlendirmenin ve akran değerlendirmesinin öğrencilerin yabancı dil olarak İngilizce yazma becerileri üzerindeki etkilerini araştırmayı, öz değerlendirmenin ve akran değerlendirmesinin öğrencilerin değerlendirme becerilerini ne kadar etkilediğini ortaya çıkarmayı ve öğrencilerin bu değerlendirme araçları hakkındaki tutumlarını ve görüşlerini açığa çıkarmayı amaçlamıştır. Bu karma yöntemli çalışma, mevcut iki sınıftaki 36 hazırlık öğrencisinin katılımı ile 2021-2022 akademik yılının bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Gerekli veri nicel ve nitel veri toplama araçları ile elde edilmiştir. Sonuçlar her iki değerlendirme yönteminin her iki grupta da kullanışlı olarak görüldüğünü ve öğrencilerin çoğunluğunun bu değerlendirme yöntemlerine karşı pozitif tutum içerisinde olduğunu göstermektedir. İkinci olarak, neticeler öz değerlendirmenin öz değerlendirme grubundaki katılımcılarda hiçbir etki yaratmamasına rağmen akran değerlendirmesinin akran değerlendirme grubundakilerin yazma becerilerini geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Diğer bir sonuç ise öz değerlendirme uygulamalarının öz değerlendirme grubundakilerin değerlendirme becerilerini geliştirmesine rağmen, akran değerlendirme grubunun değerlendirme becerilerine dair herhangi bir ilerleme göstermemesidir. Ayrıca, katılımcıların bu çalışma hakkındaki deneyimlerine ilişkin olan sonuçlar hem öz değerlendirme çalışmalarının hem de akran değerlendirme çalışmalarının yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlere birçok açıdan büyük ölçüde katkıda bulunduğuna işaret etmektedir. En önemlisi, katılımcıların tüm deneyime dair yorumları öz değerlendirmenin ve akran değerlendirmesinin özerk öğrenmeye katkıda bulunduğu fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Modern perspectives in language teaching have brought about various transformation in language assessment. Alternative forms of assessment, which focus on learner-centeredness, have been recommended to be carried out in language classrooms along with teacher-based assessment practices. Self-assessment and peer- assessment are regarded as noteworthy applications of alternative assessment. This current study aimed at investigating the effects of self-assessment and peer- assessment on students' EFL writing skills, finding out to what extent self-assessment and peer-assessment affect students' assessment skills, and exploring students' attitudes and perceptions about these assessment tools. This mixed methods study was implemented with the participation of 36 prep class students in two intact groups at a state university in the spring term of the academic year 2021-2022. The required data were gathered by quantitative and qualitative data collection tools. The findings indicate that both assessment methods were mostly regarded useful in both groups and the majority of the students demonstrated positive attitude towards these assessment methods. Secondly, the outcomes reveal that peer-assessment improved the writing skills of the peer-assessment group, whereas self-assessment had no effect on the participants' writing performance in the self-assessment group. Another result is that even though the self-assessment practices enhanced the assessment skills of the self-assessment group, the peer-assessment group showed no improvement in terms of assessment skills. Additionally, the outcomes regarding the participants' involvement in self- and peer-assessment practices indicate that both self-assessment and peer-assessment contributed to EFL learners to a great extent. Most importantly, the participants' comments on the whole experience support the idea of the contributions of self-assessment and peer-assessment to autonomous learning.