Lise öğrencilerinin otizm kavramı hakkındaki metaforikalgılarının incelenmesi
The examination of high school students' metaphorical perceptions about the concept of autism
- Tez No: 784873
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ODLUYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otizmde Uygulamalı Davranış Analizi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin OSB hakkındaki metaforik algılarını incelemektir. Bu nedenle öğrenci metaforları oluşturulmuş ve bu metaforlar kategorize edilmiştir. Çalışma grubu Kocaeli - İzmit'te eğitim görmekte olan lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmaya 115 kız ve 49 erkek olmak üzere toplam 254 lise öğrencisi katılmıştır. 107 öğrencinin formu amaca uygun olmadığı için işleme alınmamıştır. Araştırmacı tarafından OSB metaforlarını belirleyen bir form hazırlanmıştır. Formda katılımcılardan“Otizm ………. benzer/gibidir, çünkü……………………”cümlesini tamamlamaları istenmiştir. Ayrıca formda öğrencilere katılımcıların yaş, cinsiyeti, okul türü, sınıf ve anne-baba eğitim durumları sorulmuştur. Bu çalışma fenomenolojik desenin kullanıldığı nitel bir durum çalışmasıdır. Verilerin analiz edilmesi ve yorumlanmasında içerik analizi tekniği kullanılmış ve araştırmanın sonuçlarına göre lise öğrencilerinin OSB algıları 38 metafora dönüştürülmüş ve 28 kategoriye ayrılmıştır. Araştırmada güvenirlik 9. sınıflar için 0.90; 10. sınıflar için 0.91, 11. sınıflar için 0.85; 12. sınıflar için 0.94 oranında elde edilmiştir. OSB metaforları arasında“özel gereksinimli”metaforu ilk sırada yer almakta onu“sıradan”metaforu,“çocuk”metaforu ve“çiçek”metaforu izlemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the metaphorical perceptions of high school students about autism. For this reason, student metaphors were created, and these metaphors were categorized. The study group consists of high school students studying in Kocaeli - İzmit. A total of 254 high school students, 115 girls and 49 boys, participated in the study. The forms of 107 students were not processed because they were not suitable for the purpose. A form identifying ASD metaphors was prepared by the researcher. In the form, they were asked to complete this sentence“Autism is similar to/like ………., because ……………………”. In addition, the students were asked about the age, gender, school type, class and parental education status of the participants in the form. This study is a qualitative case study using phenomenological design. Content analysis technique was used in the analysis and interpretation of the data, and according to the results of the research, high school students' perceptions of autism were transformed into 38 metaphors and divided into 28 categories. The reliability in the research was 0.90 for the 9th grades; 0.91 for the 10th grades, 0.85 for the 11th grades; and 0.94 for the 12th grades. Among the ASD metaphors, the“person with special needs”metaphor takes the first place, followed by the“ordinary”metaphor, the“child”metaphor, and the“flower”metaphor.