Çiğ inek sütünde lizozim ve gümüş anot uygulamasının Pseudomonas aeruginosa'nın biyofilm oluşturması üzerine etkilerinin gözlemlenmesi
Observation of the effects of lysosyme and silver anode application in raw cow milk on biofilm formation of Pseudomonas aeruginosa
  1. Tez No: 784872
  2. Yazar: SERGÜL ÇİBİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, çiğ sütte Gümüş Anot Tekniği ve Lizozim enzimi kullanılarak Pseudomonas aeruginosa üzerinde meydana gelen antibiyofilm etkileri incelenmiştir. Ayrıca lizozim ve gümüş anot tekniğinin çiğ sütteki antibakteriyel etkileri 0, 24, 48 ve 72 saatlik depolama süreçlerinde gözlenmiş ve gümüş anot tekniğinin süt parametrelerine olan etkisi de tespit edilmiştir. Çalışmada, çiğ sütün doğal florasında bulunan Pseudomonas aeruginosa'nın biyofilm oluşumunu lizozim tek başına %47 oranında engellemiştir. Çiğ süte inoküle edilen Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 suşunun biyofilm oluşturmasını ise %40 oranında engellemiştir. Aynı koşullarda gümüş anot tekniğinin antibiyofilm etkisi sütün doğal florasında bulunan Pseudomonas aeruginosa için %62, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 suşu inoküle edilmiş çiğ süt için %58 olarak neticelenmiştir. En yüksek antibiyofilm etkisi lizozim ve gümüş anot tekniğinin bir arada sinerjist olarak kullanıldığı desenlerde görülmüştür. Doğal florasında Pseudomonas aeruginosa içeren çiğ sütte %75 oranında biyofilm engellenmişken, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 inoküle edilmiş çiğ sütte %78 biyofilm azalması görülmüştür. Lizozim, depolama süreçleri boyunca tek başına Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 ve Pseudomonas aeruginosa'ya karşı bakteriyostatik etki göstermiştir. Gümüş anot tekniği ise ilk uygulandığı anda 1 log'a varan düşüş sağlarken, özellikle depolamanın 72. Saatinde 1.5-2 log arası bakteri azalması sağlamıştır. Çiğ sütte gümüş anot tekniği ve lizozim enziminin bir arada kullanılması ile uygulama anında 1 log'a varan bakteri azalması görülmüştür. Depolamanın 24 ve 48. saatlerinde azalma devam etmiş ve nihai olarak depolamanın 72. saatinde 2-2.5 log arası azalmayla sonuçlanan güçlü bakterisidal etki görülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçlar süt sektöründe bu bakterinin atıkları ve biyofilmi ile mücadelede Lisozim ve Gümüş Anot Tekniğinin önemli role sahip olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antibiofilm effects on Pseudomonas aeruginosa were investigated by using Silver Anode Technique and Lysozyme enzyme in raw milk. In addition, the antibacterial effects of lysozyme and silver anode technique on raw milk were observed at 0, 24, 48 and 72 hours storage periods, and the effect of silver anode technique on milk parameters was determined. In the study, lysozyme inhibited biofilm formation of Pseudomonas aeruginosa, which is found in the natural flora of raw milk, by 47%. It prevented the biofilm formation of Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 strain inoculated into raw milk by 40%. Under the same conditions, the antibiofilm effect of the silver anode technique resulted in 62% for Pseudomonas aeruginosa found in the natural flora of milk and 58% for Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 inoculated raw milk. The highest antibiofilm effect was seen in the designs where lysozyme and silver anode technique were used together as synergists. While 75% biofilm was prevented in raw milk containing Pseudomonas aeruginosa in its natural flora, 78% biofilm reduction was observed in raw milk inoculated with Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853. Lysozyme alone showed bacteriostatic activity against Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 and Pseudomonas aeruginosa during storage periods. The silver anode technique, on the other hand, provided a decrease of up to 1 log at the first application, and a decrease of 1.5-2 logs of bacteria, especially at the 72nd hour of storage. With the combination of silver anode technique and lysozyme enzyme in raw milk, up to 1 log of bacteria reduction was observed at the time of application. The reduction continued at 24 and 48 hours of storage. A strong bactericidal effect was seen, ultimately resulting in a reduction of 2-2.5 logs at 72 hours of storage. The results obtained from the study showed that Lysozyme and Silver Anode Techniques may have an important role in the fight against the waste and biofilm of this bacterium in the dairy sector.