Ratlarda oluşturulan deneysel kolit modeli üzerine propolis etkinliğinin araştırılması
Effectiveness of propolis on experimental colitis model in rats
- Tez No: 784883
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KAAN PARSAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada asetik asitle indüklenmiş deneysel kolit modelinde propolis etkinliğinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ortalama ağırlıkları 200-260 gr olan toplam 30 adet Wistar Albino türü dişi rat çalışmada kullanıldı. Ratlar 5 gruba (n:6) ayrıldı. Ağırlıkları ölçülerek kaydedildi. Birinci grup kontrol grubu olarak belirlendi. İkinci, üçüncü ve beşinci gruba kolit oluşturmak için rektal yolla 1 ml %4 asetik asit verildi. Üçüncü gruba rektal yolla 1 ml propolis çözeltisi (50mg/ml) verildi. Dördüncü gruba yalnızca propolis çözeltisi verildi. Beşinci gruba ise kolit oluşturulduktan sonra rektal yoldan 1 ml zeytinyağı verildi. Tüm grupların ağırlıkları 120. saatte tekrar ölçüldü. Gaita kıvamı değerlendirildi. Ratlardan intrakardiyak kan örneği alındıktan sonra laparatomi yapılarak kolon doku örneği alındı. Gaita kıvamı, ağırlık kaybı, mikroskopik ve makroskopik skorlar değerlendirildi. Dokuda MDA, MPO, kaspaz-3 düzeyleri, kan örneklerinde ise TNF-α ve IL-10 düzeyleri incelendi. Bulgular: Asetik asit grubu ile asetik asit+propolis grubu kıyaslandığında propolisin gaita skoru, MDA, MPO, TNF-α, düzeylerini istatistiksel açıdan anlamlı olarak azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this research, it was aimed to investigate if propolis was effective in treating experimental colitis induced by acetic acid. Materials and Method: 30 female Wistar albino rats with an average weight of 200-260 g were used in this study. Rats were divided into 5 groups (n:6). Their weights were measured and documented. The first group was the control group. In the second, third and fifth groups, 1 ml of 4% acetic acid was administered rectally to induce colitis. One ml of propolis solution (50 mg/ml) was rectally administered to the third group. The fourth group was given only rectal propolis solution. The fifth group was given 1 ml of olive oil rectally after the onset of colitis. The weights of all groups were measured again at the 120th hour. Stool consistency was evaluated. The rats' intracardiac blood samples were collected, and then a laparotomy was done to acquire a sample of colon tissue. Assessments included stool consistency, weight loss, microscopic and macroscopic scores. MDA, MPO, caspase-3 levels in tissue and TNF-α and IL-10 levels in blood samples were examined. Results: When the acetic acid group was compared with the acetic acid+propolis group, it was found that propolis statistically significantly reduced the stool score, MDA, MPO, and TNF-α levels.