Veblen'in iktisadi teorileri bağlamında Türk işgücü piyasasının yapısı ve problemlerinin analizi
Analysis of the structure and problems of the Turkish labor market in the context of Veblen's economic theories
- Tez No: 784882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İktisadi görüşlerden biri olan kurumsal iktisadın, iktisat tarihindeki önemi ve kurumsal iktisadi geliştiren Thorstein Bunde Veblen'in kurumsal iktisat ve diğer görüşlerinin değerlendirilmesi üzerine yapılan bu çalışmada, özellikle Veblen'in işgücü piyasasını etkileyen teorileri ve Türkiye'deki işgücü piyasaları ele alınmıştır. Veblen'in iktisadi ve sosyal görüşlerine yer verdiğimiz çalışmamızda onun görüşleri ışığında işgücü piyasalarında bu görüşlerinin nasıl bir boyutu olduğu değerlendirilmiş ve incelenmiştir. Veblen'in eleştirel bir yapıya sahip olması onu iktisadi ve sosyal konuları ince detaylarına kadar eleştirerek farklı görüşler olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. Eğitim çağında özellikle eğitim aldığı hocalarının görüşlerini benimsemeyerek eleştirel yaklaşmış ve kendi görüşleri içi kalıplaşmış bilgileri tartışmıştır. Bu eleştirel yapısı sayesinde kurumsal iktisadı geliştirmiş ve aylak sınıf hakkındaki kitabı ile adının duyulmasını sağlamıştır. Genel olarak eleştirdiklerine bakıldığında iktisatçılar, iş adamları, bireyler olmuş ve genel kapitalist sistemi eleştirilerinin merkezine koymuştur. Eleştirmiş olduğu konular günümüzün de birer sorunu halinde olduğu bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study on the importance of institutional economics, one of the economic views, in the history of economics and the evaluation of institutional economics and other views of Thorstein Bunde Veblen, who developed institutional economics, especially Veblen's theories affecting the labor market and labor markets in Turkey are discussed. In our study, in which we include Veblen's economic and social views, we have evaluated and examined how these views have a dimension in labor markets in the light of his views. Veblen's critical nature caused him to criticize economic and social issues down to the finest details and to emerge as different views. During his education period, he did not adopt the views of his professors, especially the ones he received education from, and he approached critically and discussed the stereotypes within his own views. Thanks to this critical structure, he developed institutional economics and made a name for himself with his book on the idle class. In general, he criticized economists, businessmen, individuals and put the general capitalist system at the center of his criticism. When we evaluate these criticisms, we can see that he was not wrong.