A framework to supply chain risk management in Turkish automotive industry
Türk otomotiv endüstrisinde tedarik zinciri risk yönetimi yapısı
  1. Tez No: 784884
  2. Yazar: MEHMET RAŞİD KAYA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GRAHAME BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Greenwich
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı, Türk otomotiv endüstrisinde tedarik zinciri risk yönetimi (SCRM) için bir çerçeve oluşturmaktır. Birçok kuruluş gibi otomotiv şirketlerinin de tedarik zinciri yönetimi vardır. Tedarikçi, üretici, distribütör, perakendeci ve ayrıca tedarik zincirinin ortakları arasında ürünlerin dağıtımı için lojistik ağ olan tedarik zincirinin birçok paydaşı vardır. Birden fazla paydaşın olması sebebiyle ana tedarikçinin gecikmesi, korsan saldırısı, liman sorunları, tedarikçilerin ürünlerine bağlı olarak yayınlanan kalite vb. riskleri ortaya çıkarmaktadır. Bu tez çalışmasında risklerin, olasılıkların ve şirkete zararlarının anlaşılması için mülakat yöntemi uygulanarak sonuçlara ulaşılacaktır. Bu tezde, risklerin daha iyi belirlenmesi ve anlaşılması için nitel ve nicel veri toplama kullanılmıştır. Tezin son bölümünde ise, görüşme verilerini matematiksel model oluşturarak risk, olasılık ve hasar analizi yapılmıştır. Son olarak analiz, öneri ve gelecek çalışmalar bölümü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation, create a framework to supply chain risk management (SCRM) in Turkish automotive industry. As like many organizations, automotive companies have supply chain management. There are a lot of driver of the supply chain which are the supplier, manufacturer, distributor, retailer and also the logistics network for distribution of products between the partners of the supply chain. Due to this, there are risks, such as delay on the main supplier, pirates attack, ports problems, quality issued depending on suppliers' products etc. The literature review could be found in this dissertation to determine the risks and technics for mitigation from these risks. In this dissertation, for understand the risks, their possibilities and their damages to the company, the interview method will be applied to reach the results. In this dissertation, qualitative and quantitative data collection has been used for better determination and understanding of risks. In the last part of the dissertation, the examination of mitigation technics to interviews data. Finally, there is an analyse, recommendation and future work part at the end.