Magnetotransport characterization of Al-Alox-Al josephson junctions
Al-Alox-Al josephson eklemlerinin manyeto-taşınım karakterizasyonu
- Tez No: 784905
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET İNÖNÜ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Süperiletken kuantum aygıtlar, potansiyelleri sebebiyle son yıllarda yoğun olarak çalışılmaktadır. Bu aygıtların temel devre elemanı ise Josephson etkisi prensibiyle çalışan Josephson eklemidir. Josephson eklemi, süperiletken aygıtlar için gerekli olan non-lineerliği sağlamaktadır ve temel devre elemanları kullanarak bu tüp aygıtları üretmemize imkan vermektedir. Dolayısıyla, süperiletken kuantum aygıtlar geliştirilebilmesi için yüksek kalite Josephson eklemine; yüksek kalite Josephson eklemini sürekli üretebilmek için ise tekrarlanabilir ve kusursuz çalışan üretim methodlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, yüksek nitelikli Josephson eklemi yapabilmek amacıyla, üretim parametrelerinin incelenip anlaşılması ve üretim yöntemi geliştirilmesine katkıda bulunmak için Josephson eklemi aygıtları üretilmiş ve karakterizasyonlarını yapılmıştır. Bu tezde, Josephson ekleminin teorisine ve teorik karakteristiklerine ilişkin bilgiler ve kullanılan üretim yöntemleri detaylarıyla anlatılmakta; sonuçlar ve sonuçlara yönelik değerlendirmeler ile öğrenilen dersler ve müteakiben bu konu üzerinde yapılmasının faydalı olacağını değerlendirilen hususlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Superconducting quantum devices have been a widely studied topic for the last few decades due to the potential they possess. The fundamental circuit element of such devices are Josephson junction, which works with the principle of Josephson effect. Josephson junction provides the nonlinearity needed for superconducting quantum devices, and allows us to fabricate such devices using basic circuit elements. Consequently, to be able to further progress in developing superconducting devices, high quality Josephson junctions are required; to be able to fabricate high quality Josephson junction, a precise and repeatable fabrication process is needed. In this thesis, fabrication and characterization of Josephson junctions are conducted to investigate the important parameters affecting the quality of junctions, in order to help optimize a fabrication process that is precise and repeatable. The theory and theoretical characteristics of Josephson junction are discussed; the detailed fabrication process, the results, the discussion on the lessons learned and future work is presented.