Üniversitelerin kurum iç değerlendirme raporlarının misyon ve vizyon analizi
Mission and vision analysis of internal evaluation reports of universities
- Tez No: 784906
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA SAĞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversitelerin kurum iç değerlendirme raporlarını hazırlarken kurumun misyonu ve vizyonuna ne kadar dikkat edildiğini analiz etmektir. Üniversiteler, misyon ve vizyonlarını stratejik planlarında belirlemektedir. Misyon, gerçekleştirilen tüm faaliyetler ile sunulan tüm hizmetleri kapsayan şemsiye bir kavramdır. Vizyon ise uzun vadede gerçekleştirilmek ve ulaşılmak istenilen yeri yansıtan bir bildirimdir. Üniversitelerin misyon ve vizyon ifadelerini kurum iç değerlendirme raporlarına yansıtmaları gerekmektedir. Çalışmanın örneklemini 1992 yılından önce kurulan devlet üniversiteleri, 1992 yılında kurulan devlet üniversiteleri ve 2002 yılından önce kurulan vakıf üniversiteleri oluşturmaktadır. Çalışmada üniversitelerin yürürlükte bulunan stratejik planlarında belirlenmiş misyon ve vizyon bildirimlerinde en sık tekrar eden yedi kelime ayrı ayrı tespit edilmiş ve bu kelimelerin üniversitelerin 2021 yılı kurum iç değerlendirme raporlarında ne kadar yansıttıkları incelenmiştir. Bu incelemede MAXQDA Analytics Pro programının 2022 yılı sürümünden faydalanılmıştır. Ayrıca nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Dokümanların analiz edilmesiyle elde edilen bulgular sonucunda gruplar arasında ve grup içinde benzerlik ve farklılıkları tespit edebilmek için kıyaslama çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda üniversitelerin misyon ve vizyon bildirimlerini kurum iç değerlendirme raporlarına yeterince yansıtmadıkları tespit edilmiştir. Bununla birlikte gruplar arasında kıyaslama yapıldığında misyon ve vizyon bildirimini yansıtmada en başarılı grubun 1992 yılından önce kurulan devlet üniversiteleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze how much attention is paid to the mission and vision of the institution while preparing the internal evaluation reports of the universities. Universities determine their mission and vision in their strategic plans. Mission is an umbrella concept that encompasses all activities performed and all services provided. On the other hand, the vision is a statement that reflects the place to be realized and reached in the long term. Universities are required to reflect their mission and vision statements in their internal evaluation reports. The sample of the study consists of state universities established before 1992, state universities established in 1992 and foundation universities established before 2002. In the study, the seven most frequently repeated words in the mission and vision statements determined in the current strategic plans of the universities were determined separately and how much these words reflected in the internal evaluation reports of the universities for 2021 was examined. In this review, the 2022 version of the MAXQDA Analytics Pro program was used. In addition, document analysis technique, one of the qualitative research methods, was used. As a result of the findings obtained by analyzing the documents, a comparison study was carried out in order to determine the similarities and differences between and within the groups. As a result of the study, it was determined that the universities did not reflect their mission and vision statements to the internal evaluation reports of the institutions sufficiently. However, when comparing the groups, it was seen that the most successful group in reflecting the mission and vision statement was the state universities established before 1992.