Kentsel dönüşümün mimari alanda ekonomik ve sosyal sonuçları (Antalya-Alanya Bölgesi)
The economic and social consequences of urban transformation in the architectural fi̇eld (Antalya-Alanya Region)
- Tez No: 895630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HOURAKSH AHMAD NİA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ALANYA ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Antalya-Alanya bölgesindeki kentsel dönüşümün karmaşık dinamiklerini değerlendirir. Çalışma, kentsel dönüşümün tarihsel, ekonomik ve sosyal boyutlarını ve toplum ile şehir yaşamı üzerindeki etkilerini inceler. Geleneksel doğrusal ekonomik modellerden daha sürdürülebilir döngüsel ekonomik yaklaşımlara olan geçişe vurgu yaparak, tez kentsel yeniden gelişim bağlamında inşaat ve yıkım atıklarının yönetimini ele alır. Kapsamlı araştırma yöntemi, kentleşme, küreselleşme ve günlük yaşam gibi anahtar kentsel kavramlar üzerine bir edebiyat incelemesi içerir ve kentsel dönüşümün çok boyutlu bir anlayışını sunar. Tez, devam eden kentsel dönüşüm projeleri ve belirlenen alanlar hakkında detaylı bilgiler sunarak, bunların şehrin yapısı ve nüfus dinamikleri üzerindeki etkilerini vurgular. Çalışmanın önemli bir bileşeni, halkın algısını ve kentsel dönüşümün yerel topluluklar üzerindeki etkilerini ölçen bir anket analizidir. Tez, gelecekteki kentsel yeniden gelişim projeleri için bir dizi öneri ile sonuçlanır ve halk katılımının, sürdürülebilir uygulamaların ve kapsamlı planlamanın önemini vurgular. Ekonomik hedeflerin sosyal ve kültürel düşüncelerle uyumlu bir şekilde entegrasyonunu çağırır, yerel toplulukların arzuları ve ihtiyaçları ile uyumlu bir bütünsel gelişmeyi sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis assess the intricate dynamics of urban transformation in the Antalya-Alanya area of Turkey. The study explores the historical, economic, and social dimensions of urban transformation and its impact on society. Emphasizing the shift from traditional linear economic models to more sustainable circular economic approaches, the thesis scrutinizes the management of construction and demolition waste in the context of urban redevelopment. The research method includes a literature review on key urban regeneration concepts such as urbanization, globalization, and daily life, providing a multi-dimensional understanding of urban transformation. The thesis illustrate detailed information on ongoing urban transformation projects and designated areas, highlighting their influence on the city's structure. A significant component of the study is a survey studies that measures the public's perception and the effects of urban transformation on local communities. The thesis concludes with a set of recommendations for future urban redevelopment projects, emphasizing the importance of public participation, sustainable practices, and comprehensive planning. It calls for a harmonious integration of economic objectives with social and cultural considerations, to ensure a comprehensive development that reverberates with the aspirations and needs of local communities.